Öğretmen Diyarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sığınmacılar için ne kadar harcamada bulunduklarını açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu ana kadar sığınmacılar için 5,5 milyar dolar harcamada bulunduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, körfez ülkelerinin güvenlik ve istikrarının Türkiye'nin güvenlik ve istikrarının bir parçası olduğunu söyledi.


Erdoğan yarın Kuveyt'e düzenlemesi beklenen ziyaret öncesinde Kuveyt Haber Ajansı'na (KUNA) verdiği röportajda, iki ülkenin de bölgede istikrar, refah ve huzurun hakim kılınması konusunda hemfikir olduğuna işaret etti.


Türkiye ile Kuveyt arasındaki ilişkilerin ortak bir geçmişe dayandığını belirten Erdoğan, "Kuveytli kardeşlerimizle aynı dini ve kültürel değerleri paylaşıyor olmamız iki kardeş ülkenin arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmektedir" diyerek, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed Cabir es-Sabah'ın Körfez bölgesinde oynadığı ılımlı ve uzlaşmacı rolü takdir ettiğini söyledi.


Türkiye'nin Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile olan ilişkilerine değinen Erdoğan, şunları kaydetti:


"Halklarımızı birbirine bağlayan kardeşlik duyguları doğal olarak dayanışma içinde olmamızı sağlıyor. Bu ülkelerin güvenliği ve istikrarı Türkiye'nin güvenliği ve istikrarının ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye ve Körfez ülkeleri arasında 2008 yılında Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog mekanizması kuruldu ve şu ana kadar 4 kez toplantı düzenlendi. Bu toplantıların beşincisinin bu yıl, dönem başkanı Katar'da düzenlenmesini bekliyoruz."


İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2014 yılında 569 milyon dolara ulaştığını ve 2016 yılında bunu 1 milyar dolara çıkarmak için çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin savunma sanayi ve teknoloji alanında Kuveyt'e bilgi ve tecrübe aktarımında bulunmaya hazır olduğunu ayrıca ziyaret çerçevesinde Türk müteahhitlik şirketlerinin Kuveyt'te faaliyet göstermesi ve Kuveyt sermayesinin Türkiye'ye çekilmesi konularının ele alınacağını belirtti.


Yemen'deki olaylar


Ziyaretinin özellikle Yemen, Filistin ve Suriye gibi bölge ülkelerinde yaşanan krizlerin çözümü konusunda görüş alışverişinde bulunmak için iyi bir fırsat olacağını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:


"Yemen'de istikrarın tesisi büyük önem arz ediyor. Türkiye olarak Kuveyt'in de aralarında bulunduğu Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine destek veriyoruz. Askeri operasyonların ağırlıkta olduğu ilk aşamanın tamamlanmasından sonra siyasi temelli olacak ikinci aşamanın başarılı olması çok önemli."


Husi Ensarullah hareketinin operasyonlarına son vermesi ve siyasi sürecin tarafı olması gerektiğine işaret eden Erdoğan, Türkiye ve uluslararası camianın bu beklenti içinde olduğunu kaydetti.


Türkiye'deki sığınmacılar


Suriyeli sığınmacıların durumuyla ilgili olarak Erdoğan, Türkiye'de 2015 Nisan ayı itibarıyla 1,7 milyona ulaşan Suriyeli sığınmacılardan 260 bininin 10 ilde kurulan 25 merkezdeki çadır kentlerde, diğerlerinin de farklı illerde ağırlandığını ve şu ana kadar sığınmacılar için 5,5 milyar dolar harcamada bulunduklarını ifade etti.


Türkiye'nin sığınmacılara dini ve etnik kökenlerine bakmaksızın kapılarını açtığını vurgulayan Erdoğan, Suriye'de yaşananlara sessiz kalan uluslararası toplumu da bu tavrından ötürü kınadı. Erdoğan, dünya ülkelerini, Beşşar Esed yönetimindeki Suriye rejimi ve DAEŞ gibi kaostan beslenen terör örgütlerine karşı koymaya çağırdı.

Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim