Öğretmen Diyarı

Çöpten 270 bin kişinin elektrik ihtiyacı karşılanıyor

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, ülke genelinde, katı atık bertaraf tesisi kurulması, katı atık miktarının azaltılması, geri kazanımın sağlanması, taşıma giderlerinin düşürülmesi ve gerektiğinde uygun teknolojiye sahip transfer istasyonlarının kullanılmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

Ülke genelinde 2003'te 15 olan katı atık düzenli depolama tesisi sayısı, bu yılın ilk yarısı itibarıyla 76'ya yükseldi. Bu tesislerle bin 10 belediyede 46,5 milyon nüfusa hizmet verilirken, 16 tesiste ise çöpten elde edilen metan gazıyla 270 bin kişinin elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, vatandaşa sunulan katı atık düzenli depolama hizmetini artıracaklarını bildirdi. Yılın sonuna kadar katı atık düzenli depolama tesisi sayısını 80'e çıkaracaklarını belirten Güllüce, böylece hizmet verilen nüfusun da 48 milyona yükseleceğini kaydetti.

Güllüce, katı atıkları çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde yönetirken, bu alanlarla enerji ihtiyacına katkıda bulunmayı da hedeflediklerini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İdris Güllüce
\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim