Öğretmen Diyarı

Çocuk Sahibi Olmadan Önce Bunları Bilmelisiniz

Döngünüzü takip edin, Hamile kalmaya çalışırken döngünüzü takip etmek ve döngünüz konusunda bilgi sahibi olmak çok işinize yarar. Ne zaman yumurtladığınızı, ayın ne zamanı doğurgan olduğunuzu, ne zaman adet göreceğinizi bilmek çok işinize yarayacaktır.

Vücudunuzu tanıyın, Vücudunuzu tanımak, fiziksel değişimleri fark etmeniz açısından önemlidir. Eğer vücudunuzu iyi tanırsanız, ne zaman yumurtladığınızı bilebilirsiniz.

Sağlıklı beslenin ve düzenli egzersiz yapın, Eğer sorunsuz bir hamilelik geçirmek, kolay bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak istiyorsanız sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya önem vermelisiniz. Bol bol meyve, sebze tüketmeyi, yağsız proteinler tüketmeyi ve yeterince kalsiyum ve magnezyum almayı ihmal etmeyin. Karbonhidrat alımınızı limitleyin, işlenmiş şekerlerden ve yağlardan uzak durun.

Bol bol dinlenin, Uyku, sağlık için çok önemlidir. Çünkü vücut, uyku sırasında kendini tamir eder. Hamile kalmaya çalıştığınız dönemde, yeterince dinlenmeniz çok önemlidir. Sürekli hasta olursanız ve immün sisteminiz düşük olursa bu, hamile kalma ihtimalinizi düşürecektir.

Zamanlama çok önemlidir, Hamile kalabileceğimiz dönem kısıtıldır. Düzenli adet döngüsü olan bir kadın, genellikle, adet gördükten 14 gün sonra hamile kalabileceği döneme girer. Yumurta, 24-48 saat boyunca vücutta canlı kalır ve bu süre içinde döllenebilir. Sprem ise, vücutta 3-7 gün boyunca yaşayabilir bu nedenle ideal olan, yumurtlamadan önce cinsel ilişkiye girmektir. Zamanlamayı göz önüne aldığınızda hamile kalmak gerçekten de bir mucizedir!

Doğum kontrol hapı kullandıysanız hamilelikte gecikme olabilir, Doğum kontrol hapları ağızdan alınan ve yumurtlamayı önleyen bir doğum kontrol yöntemidir. Doğum kontrol hapı kullandıktan sonra hamile kalmaya karar verdiyseniz bikaç ay ile 1 yıl kadar, vücudunuzun tekrar dengesini bulup yumurtlamaya başlamasını, beklemeniz gerekebilir. Hamile kalmak beklediğinizden daha uzun sürdüğü zaman panikleyebilirsiniz ama bu durum, son derece normaldir ve unutmayın ki vücudunuzun eski dengesine dönmesinin süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim