Öğretmen Diyarı

CHP’li Vekil Dudu; “LYS İskenderun’da Neden Yapılmıyor?”
 İskenderun’un yaklaşık 250 bin nüfusuyla Türkiye’nin 16 ilinden daha büyük bir ilçe olduğunu kaydeden Milletvekili Dudu, İskenderun’da sınavlar konusunda çelişkili ve tutarsız bir devlet yaklaşımı izlendiğini savundu. Açık Öğretim Sınavları ve Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) yapıldığı İskenderun’da, üniversite adaylarının girdiği Lisans Yerleştirme Sınavlarının (LYS) yapılmamasına anlam veremediğini kaydeden Vekil Dudu; “Her yıl yaklaşık 1 milyon öğrencinin girdiği ve tüm geleceklerinin belirlendiği LYS’nin, İskenderun’da yapılamaması hem öğrencileri hem de velileri olumsuz yönde etkilemektedir. LYS sadece il merkezinde yapıldığı için veli ve öğrenciler için büyük bir külfet ortaya çıkmaktadır. Ailelerin sınav günü bir sıkıntı yaşamamak için sınav merkezini bir gün önce görmek zorunda olması da dikkate alındığında; geleceklerini etkileyen bir sınav için yaşadıkları sıkıntı rahatça anlaşılabilecektir. Erzin, Dörtyol, Payas ve Arsuz ilçelerinde yaşayan öğrenciler de İskenderun’da LYS yapılması halinde kilometrelerce uzaklıktaki Antakya’ya gitmekten kurtulacaktır. Aileler, sınav için ya bir gün önce Antakya’ya giderek, burada konaklamak ya da sabah çok erken saatlerde yola çıkarak İskenderun’dan Hatay Merkez’e gitmek zorunda kalmaktadır. Sınav stresi yaşayan öğrenciler için yeni bir yük oluşturan bu durum, fırsat eşitliği ilkesine de aykırıdır” dedi.
Milletvekili Dudu, konu ile ilgili olarak, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle meclise soru önergesi sundu. Dudu, önergede Bakan Yılmaz’a şu soruları yöneltti;

“-Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde Açık Öğretim Sınavları ve YGS yapılmasına karşın LYS yapılmamasının özel bir nedeni var mıdır?

-İskenderun 250 bin nüfusu ve çevresinde yaşayanlarla 400 bin nüfusu kapsamaktadır. Türkiye’nin 16 ilinden daha büyük bir ilçe olduğu halde neden burada LYS Sınav Merkezi açılmamaktadır?

-İskenderun İlçesi’nde LYS Sınav Merkezi açılması için bir çalışma düşünülmekte midir?

-Türkiye genelinde LYS Sınav Merkezleri hangi kriterlere göre açılmaktadır? LYS’nin sadece illerde yapılması, nüfus kriterine uygun mudur?”

iskenderungazetesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim