Öğretmen Diyarı

CHP'de kritik toplantı!

CHP milletvekilleri dün Genel Merkezi'ndeki grup toplantısında bir araya geldi. CHP Genel Merkezi'nin AK Parti ile yürütülen koalisyon görüşmelerine ilişkin milletvekillerine bilgi verildiği grup toplantısında ayrıca CHP’nin ve Türkiye’nin 5 temel sorununun yer aldığı bir broşür dağıtıldı. 

Toplantıdan sonra konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Yarın da Adalet ve Kalkınma Partisi'nden, Türkiye için fedakarlık yapıp yapmayacağını görmek istiyoruz." diye konuştu.

 
CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında milletvekilleri grup toplantısında bir araya geldi. AK Parti ile gerçekleştirilen koalisyon görüşmeleri ve son günlerde yaşanan gelişmelerin değerlendirildiği toplantı, yaklaşık 6 saat sürdü. Toplantı sonrasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, milletvekilleriyle yemekte bir araya geldi.
 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Parti Meclisi'nden ve Merkez Yürütme Kurulundan sonra bugün de CHP grubu, Sayın Genel Başkana, Adalet ve Kalkınma Partisi ile yarın yapılacak son görüşmede, bir koalisyon kurma ya da kurmama konusunda tam yetki ve tam destek vermiştir" dedi.  
 
Toplantıda milletvekillerine "CHP’nin koalisyon ilkeleri ve Türkiye’nin 5 temel sorunu" isimli dağıtılan broşürde, dış politika, ekonomi, anayasa, eğitim ve toplumsal barış sorunları üzerinde duruldu. 

KOALİSYON BROŞÜRÜ DAĞITILDI
 
CHP Grup Toplantısı'nda milletvekillerine CHP’nin ve Türkiye’nin 5 temel sorununun yer aldığı bir broşür dağıtıldı.
 
CHP Grup Toplantısı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yaklaşık 3 saattir devam ediyor. Toplantıda milletvekillerine "CHP’nin koalisyon ilkeleri ve Türkiye’nin 5 temel sorunu" isimli dağıtılan broşürde, dış politika, ekonomi, anayasa, eğitim ve toplumsal barış sorunları üzerinde duruluyor. 
Broşürde koalisyon için yer alan 14 ilke ise şöyle:


”12 Eylül darbe anayasası yerineözgürlükçü, demokratik bir anayasanın yapılması, Türkiye’nin 12 Eyül darbe hukukundan bütünüyle arındırılması, hukuk devletinin tüm kurum ve gerekleri ile birlikte tesis edilmesi, siyasi ahlak yasasının çıkarılması, refahın tabana yayılması ve sosyal devletin inşası, barışçıl ve rasyonel bir dış politika, vergi denetimlerinin siyasala araç olmaktan çıkarılması, kamu maliyesinin şeffaf hale getirilmesi, yolsuzluklarla etkin mücadele, gençleri potansiyel suçlu gören anlayışa son verilmesi, özgürlük alanlarının genişletilmesi, medya üzerindeki baskılara son verilmesi, cumhurbaşkanının anayasal sınırlarına çekilmesi, örtülü ödenek sadece Başbakan tarafından kullanılmalı.”


Broşürün sonunda yer alan ‘yüksek profilli ve çözüm odaklı bir koalisyon’ başlığında ise koalisyon hükümetinin 4 yıl süreyle iktidarda kalmayı hedeflemesi, koalisyon ortakları arasında güven ve samimiyet ortamının oluşmasının gerektiğine yer verilerek, şunlar kaydedildi:


“Kurulacak olan koalisyon hükümeti yüksek profilli, içeriye ve dışarıya güven veren bir yapıda olmalıdır. TBMM’de yeterli çoğunluğa ve geniş bir toplumsal tabana sahip yüksek profile sahip bir koalisyon hükümeti 5 temel alandaki sorunları çözecek, yapısal reformları hayata geçirecek güve sahip olacaktır. Koalisyon hükümeti 4 yıl süreyle iktidarda kalmayı hedeflemeli. Kurulacak olan koalisyon hükümeti ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda alınması gereken bazı kararları büyük bir cesaret ile almak zorunda. 

Kısa vadeli politik hesaplarla yapısal bir dönüşüm hayata geçirilemez. Koalisyon ortakları arasında güven ve samimiyet ortamı oluşmalı. Toplumsal kutuplaşmayı aşmak, oluşan ön yargıları yıkmak ülkemizin özlem duyduğu huzur ve barış ortamının önce siyasette sağlamak için koalisyon ortakları gereken güven ortamını oluşturmalı samimiyetle Türkiye’nin sorunlarını çözmek için gayret sarf etmelidir.”
 
piramithaber.com
Anahtar Kelimeler:
chp kritik toplantı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim