Öğretmen Diyarı

CHP seçim bildirgesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ATO Cogresium'da 'Önce Türkiye' başlıklı seçim bildirgesini birazdan açıklayacak. Kılıçdaroğlu, az önce toplantının gerçekleşeceği salona giriş yaptı. 227 sayfadan oluşan 'Önce Türkiye' başlıklı seçim bildirgesi Kasım 2015'te "Zor Zamanların Partisi CHP Özgürlük, Hukuk Devleti ve Demokrasi", "Üreten, İş İmkanı Sağlayan, Rekabetçi Ekonomi ve Herkesi Kapsayan Büyüme", "Dayanışma ve Sosyal Adalet", "Yurttaş için Nitelikli Kamu Hizmeti", "Doğa ve Kent Hakkı", "Yurttaş ve Değer Temelli Dış Politika", "Bilgi Toplumuna Doğru", gibi ana başlıklar yer alıyor. Toplantıda CHP'nin 1 Kasım 2015 Milletvekili adaylarının da tanıtımı da yapılacak. Şehit haberleri dolayısıyla salonda müzik çalınmayacağı ve partinin seçim şarkısının daha sonra açıklanacağı öğrenildi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları; 

Gençleri olağan şüpheli konumundan çıkaracağız. Özgürce düşüncelerini açıklayacaklar. Gençlerden beklediğim bir şey var. Siyasete ilgi gösterin. Aktif olarak yer alın. Eğer sizler siyasete girerseniz bugün Türkiye'de yaşananların hiçbiri olmazdı. Barışı, huzuru sizler getirirdiniz. İşsizlik sadece bugünün değil geleceğin de sorunu. İş garantili eğitim yapacağız. Mezun olduğunuz gün işiniz hazır olacak kimseye muhtaç olmayacaksınız. Bizim getireceğimiz düzende meslek lisesine giden her öğrencinin işi hazır olacak.

800 bin taşeron işçisi var. Geçen seçim bildirgesinde de söz vermiştim. Sözümün arkasındayım. Asgari ücretle çalışanların yüzde 80'i genç. Size sözüm asgari ücret CHP iktidarında net bin 500 TL olacak. CHP iktidarında iş buluncaya kadar öğrenci tahsili ertelenecek, faizleri de silinecek. 

Gençler maça gitmek istiyor ama gidemiyor. Pasolig'i kaldıracağım. Herkes istediği gibi maça gidebilecek. 

Üniversite yönetiminde gençlerin söz hakı olacak. YÖK belasını kaldıracağız. Öğrencilerin üniversite yönetiminde söz hakkı olacak. Eğitimi parasız yapacağız. Gençler için düşündüğümüz her şey ülkenin geleceği için alınmış bir karardır. 

Biri size inanç üzerinden siyaset yaparsa bilin ki o bu ülkeye en büyük ihaneti yapandır. Bunu kabul etmeyin. Etnik kimlik, inanç ve yaşam tarzı üzerinden siyaset önümüzdeki en büyük tehlikedir.  Devleti yönetecek en iyi kadroların CHP'de olduğu ortaya çıktı. 

Her kuruşun hesabını yaptık. Uygulanması mümkün olmayan hiçbir şeyi bildirgeye almadık. Bu seçimde sloganımız 'Önce Türkiye'. En iyi okuyan biziz. 1 Kasım seçimlerinde elinizi vicdanınıza koyun ve öyle oy kullanın istiyorum.  Ülkenin koalisyona ihtiyacı var, halk bunu istiyor. 14 madde halinde ilkelerimizi belirledik. Bu 14 ilkeden yola çıkarak bir ilki gerçekleştirdik. Türkiye'nin 5 temel sorunu var. Bunları çözmemiz lazım eğer bunları yaparsak kolaiyonu kuralım. 10 günün sonunda bize dedilerki 3 aylık seçim hükümeti kuralım. Biz kabul etmedik milli iradeye duyduğumuz saygı nedeniyle bunu kabul etmedik. 

Eğer bir siyasi lider özgür değilse o lider koalisyon kuramaz ve ülkeyi yönetemez. 

Görüşmelerin tamamını tutanaklara aldık. Çünkü biz zaman zaman bize yöneltilen iftiralardan çok rahatsızdık. Eğer bugün koaliyon kurulmuş olsaydı emekliler bayramda ilk ikramiyelerini almış olacaktı. 

İşte ülkenin 5 temel sorunu. 1 demokrasi hukukun üzerindedir. Türkiye'de demokrasi kan kaybediyor çzöülmesi lazım. 2 ekonomi, 13 yılda buraya getirdiler. 3 dış politika vatandaşa hangi faturaların çıktığını biliyoruz. Eğitim, toplumsal barış yani Kürt sorunu. Bizim dışımızda Türkiye'nin 5 temel sorunuyla ilgilenen çözüm üretmek isteyen var mı?12 Eylül darbe hukukunu değiştirmezseniz hangi demokrasiden söz edeceksiniz? Siz yargı bağımsızlığının olmadığı yerde demokrasiden mi söz edeceksiniz. Lise öğrencilerinin hapse atıldığı bir ülkede demokrasiden mi bahsedeceksiniz? Anayasayı değiştireceğiz. 

Can ve mal güvenliğinin olmadığ yerde, demokrasinin olmadığı yerde üretim olmaz. Bu ülkeye 1. sınıf demokrasi getireceğiz. Kişi başına gelirin 45 50 bin dolar olduğu ülkelerde birinci sınıf demokrasi var. Üretmek, çalışmak istiyorsanız oy vermek zorundasınız. Vermezseniz de bir şey olmaz biz maaşımızı alırız. 

Ekonomiyi onlar temel sorun olarak görmüyorlar. Kişi başına gelir 9 bin dolara düştü. Katma değeri yüksek ürün yok üretemiyoruz. Dolar 3 lirayı geçti, kim iktidarda? Kredi borçlarının faizlerinin yüzde 80'ini sileceğiz. 

Cumhuriyet tarihinin en büyük devrimini yapacağız. Bütün gelilrleri Gelir İdaresi Başkanlığı toplayacak.

Çifçiye mazotu 1 Lira 80 Kuruş'tan vereceğiz.

Üreten Türkiye güçlü Türkiye olur.  Yükte hafif pahada ağır ürenler üreteceğiz. Bunu teknolojiyi geliştirerek yapacağız.

132 milyar TL tahsil etmesi gereken vergi var. Tahsil edilemiyor.

Sigorta ve vergi borcu bulunmayan esnaf ve KOBİ'ye sıfır faizli kredi vereceğiz.

Eğitim sisteminden hiçbir anne baba memnun değildir. 12 yılda 13 kez eğitim politikası değişmişse o işte bir problem vardır.

Eğitimsiz toplum demokrasiyi yakalayamaz. Yeni bir eğitim politikası belirleyeceğiz. Çocuklarımızı düşünerek. Tam gün eğitim yapacağız. Devlet çocuğa ücretsiz öğlen yemeği vereceğiz. 

 

İHA

Anahtar Kelimeler:
chp seçim bildirgesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim