Canlı bombanın kimliği kesinleşti

 İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın Mehmet Öztürk olduğu DNA testiyle kesinleşti.

İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın Mehmet Öztürk olduğu DNA testiyle kesinleşti.

İstiklal Caddesi'ndeki canlı bombanın kimliğinin belirlenmesine yönelik DNA testi bir az önce tamamlandı.

Adli Tıp Kurumunda aile yakınlarından örneklerle parçalanan canlı bombadan kalan örnekler uyuştu. Canlı bombanın Mehmet Öztürk olduğu kesin olarak belirlendi.

İKİ İSİM ARAŞTIRILIYORDU

Polis ve istihbarat kaynakları, teröristle ilgili iki isim üzerinde yoğunlaşmıştı. Birincisi, Türkiye'de aranan 4 IŞİD'liden biri olan Savaş Yıldız'dı. İkincisi ise 'bölgedeki kameralarda görüldüğü' söylenen 24 yaşındaki Mehmet Öztürk'tü.

DHA'nın geçtiği habere göre İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın Mehmet Öztürk olduğu DNA testiyle kesinleşti.

MEHMET ÖZTÜRK KİMDİR?

Beyoğlu İstiklal Caddesi Balo Sokak'taki canlı bomba saldırısında biri saldırgan 5 kişi öldü, 39 kişi yaralandı. Canlı bomba 1992 Gaziantep doğumlu IŞİD üyesi Mehmet Öztürk olduğu belirlenndi.

Kendi ismine kayıtlı telefonun sinyali bölgede tespit edilen Öztürk, bir süre takip ettiği turist grubunun ortasında pimi çekti.

1992 Gaziantep doğumlu Mehmet Öztürk'ün ailesi oğullarını teşhis etti. Aile dün Ankara'ya getirildi.

Saldırı sırasında cep telefonu sinyali bölgede tespit edilen Mehmet Öztürk'ün Gaziantep'teki evinde arama yapıldı. Ancak terörist evinde bulunamadı. Olay yerindeki terörist cesedinden alınan görüntülerle Öztürk'ün fotoğrafı karşılaştırıldı. İstihbaratta IŞİD'ci olarak kaydı bulunan Mehmet Öztürk'ün polis tarafından "Terör nitelikli kayıp şahıs" olarak arandığı ortaya çıktı. Daha önce suç dosyası bulunmayan Mehmet Öztürk ile ilgili ailesinin polise kayıp başvurusu yaptığı öğrenildi.

İSTİKLAL SALDIRISI NASIL OLDU

İstanbul'un en işlek caddesi olan İstiklal Caddesi'ne IŞİD, canlı bomba ile saldırdı. Saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti, 39 kişi yaralandı, bunların 24'ü turist. İstanbul Valisi Şahin, saldırının Alman Konsolosluğu uyarısıyla ilgisi olmadığını açıkladı.

Ankara'nın kalbi Kızılay'dan sonra İstanbul'un kalbi Taksim de canlı bombayla saldırı yapıldı. Saldırı Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde dün saat 11:00 civarında gerçekleşti. Canlı bomba tarafından gerçekleştirilen saldırıda canlı bombayla birlikte 5 kişi hayatını kaybetti, 7'si ağır 39 kişi yaralandı. İstiklal Caddesi'nin Beyoğlu Hükümet Konağı yakınında Balo Sokak'ta gerçekleşen saldırının hedefinin neresi olduğu tam olarak bilinmiyor.

GERÇEK HEDEF MEYDANDI İDDİASI

Patlamanın olduğu noktanın yüz metre aşağısında Galatasaray Meydanı'nda Çevik Kuvvet polis noktası bulunuyor. Bir de saat 12:00'de her hafta olduğu gibi Cumartesi Anneleri'nin basın açıklaması olacaktı.

Eylemin hedefinin polis noktası mı, hükümet konağı mı yoksa Cumaertesi Anneleri mi olduğu bilinmiyor, ancak saldırgan bir turist gurubunun yanında kendini patlattı. İlk tahminler, canlı bombanın İstiklal Caddesi üzerinden Galatasaray Meydanı'na doğru ilerlediği ve patlamanın erken gerçekleştiği yönünde. Görgü tanıklarına göre ise patlama, canlı bomba bir turist kafilesinin yanından geçerken gerçekleşti.

ÖLENLER TURİST

Saldırıda ölenlerin isimleri de açıklandı. Ölenlerin isimleri şöyle: Simha Siman Demri, Yonathan Suher, Avraham Godman (İsrail), Ali Reza Razmhah (İran). Öte yandan patlamada yaralanan turistlerin uyruğu da açıklandı. Yaralananların 6'sı İsrail, 2 İrlanda, 1 Alman, 1 İzlanda, 1 İran ve 1 de Dublin'li olmak üzere 12 yaralı hastanelerde tedavi görüyor. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon da İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıda ölen ve yaralananlar arasında İsrail vatandaşlarının olduğunu doğruladı. Ancak Nahshon, yaralanan İsraillilerin sayısı ya da durumları hakkında bilgi vermedi. Nahshon, Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi toplantısı için ABD'de bulunan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Dore Gold'un ziyaretini yarıda kesip İstanbul'a geleceğini de açıkladı.
Memurlar.Net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim