Öğretmen Diyarı

Camide resmi nikah hamlesi!

MEMURLAR - AKP Kadın Kolları İzmir İl Başkanı Özen Kızılırmak, yeni doğan bebeklerin kulağına ezanla isimlerinin fısıldanması ile yeni evli çiftlerin imam nikahı ve resmi nikah törenlerinin camide yapılması için Diyanet İşleri Başkanlığı’na proje sunacaklarını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyesi de olan Kızılırmak, İzmir İl Müftülüğü ve ilçe müftüleri ile görüştükten sonra geliştirdikleri projenin manevi duyguları artıracağını, camilerin daha çok hayatın içinde olacağını savundu.

 

PROJE HAZIR

 

İzmir’de 1- 7 Ekim arasında kutlanan Camiler ve Din Adamları Haftası kapsamında, ilçe yönetimlerinin ilçe müftülüklerini, kendisinin de İl Müftülüğü’nü ziyaret ettiğini söyleyen AKP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Özen Kızılırmak, din adamlarına proje sundu. Kızılırmak’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’na sunmaya hazırlandığı projesi, yeni doğan bebeklerin kulağına ezanla isim fısıldanmasını ve yeni evli çiftlerin hem imam hem de resmi nikahlarının camide yapılmasını öngörüyor.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olan Eczacı Özen Kızılırmak, projenin gerekçelerini şöyle savundu: “Hıristiyanlar yeni doğan çocuklarını kiliseye götürüyor. Orada vaftiz törenleri yapılıyor. Papaz bebeği kutsuyor, arındırıyor. İyi insan olması için dua ediliyor. Biz ise yeni doğan bebeğin kulağına, evde, dört duvar arasında üç kişinin katılımıyla ismini fısıldıyoruz. Bu törenin camide yapılmasını önereceğiz. Yeni doğan bebeğin kulağına ezanla ismi söylensin. Eş, dost davet edilsin, şerbetler, lokumlar dağıtılsın. Yine Hıristiyanlar kilisede evleniyor. Papaz ilahiler eşliğinde onları evlendiriyor. Bizde de isteyenler resmi nikahını da camide kıydırsın. Camide davetlilerin katılımıyla imam nikahı da kıyılsın. Yabancılar bunu yapıyor, hatta filmleriyle gözümüze bile sokuyorlar. Biz böyle bir şey önerdiğimizde hemen bir kesim ‘irtica hortladı, şeriat geliyor’ diye çığlıklar atar.”

 

“DİYANET’E YETKİ VERİLMELİ”

 

AKP’li Kızılırmak, amacını şöyle anlattı: “Herkesin manevi dünyası var. Maneviyatımızı unutursak tutunacak başka dalımız yok. Camiler, din adamları hayatın içinde olmalı. Müftülüklere yaptığımız ziyaretlerde partili kadınlarla birlikte bu projeden söz ettik. Din adamlarımız sıcak baktı, memnun oldu. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı’na resmî nikah kıyma yetkisi verilmesi gerekiyor. Bu bir seçenek, zorunlu değil.” 

 

memurhaber.com

Anahtar Kelimeler:
Camide Resmi Nikah Hamlesi!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol