Öğretmen Diyarı

Çalışanlara Şok! -\'Hakkından vazgeçersen sürekli işçi olursun\'

Kamuda çalışan binlerce taşeron işçi, açtıkları işe iade davalarını kazanırken, hükümet, işçilere kad-roya geçebilmek için önceki hakla- rından vazgeçme şartı getirdi

 

Hükümet, kamuda çalışan taşeron işçilerin “sürekli işçi” kadrosuna alınması için yeni bir düzenleme hazırladı. Düzenleme hayata geçerse, öncelik dava açıp kazananlarda olmak üzere kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilere daimi kadro imkanı doğacak.

 

Ntvmsnbc’de yer alan habere göre; kamuda çalışan 600 bin taşeron işçiden 80 bine yakını, kurumların yürüttüğü asıl işlerde çalıştıklarını ve iş ilişkilerinin “muvazaalı” olduğunu belirterek yargıya başvurdu. Davalardan 10 bine yakını sonuçlandı ve yargı, işçileri haklı buldu. Büyük bölümü Karayolları Genel Müdürlüğü’nde olmak üzere; Sağlık Bakanlığı, Eti Maden, Taşkömürü Kurumu ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda çalışan taşeron işçiler, iki milyar liraya yakın bir mali hakkı mahkemeler yoluyla kazandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, oluşan bu mali yük üstüne yeni bir düzenleme hazırlayarak Başbakanlık’a sundu. Düzenleme, iş ilişkisinin muvazaalı olduğunu mahkeme yoluyla kanıtlamış taşeron işçilerin, çalıştıkları kamu kurumunda daimi kadroya alınmasını öngörüyor. Ancak işçiler, kazanılmış haklarından vazgeçmeleri ve belirlenen ücretlerle çalışmayı kabul etmeleri hâlinde sürekli kadroya geçebilecek. Düzenlemeye göre, fabrika, şantiye, atölye, çiftlik ve arazi gibi işyerlerinde fiilen çalışan taşeron işçiler, “sürekli işçi” kadrosuna alınacak. Diğerleri ise, “idari hizmet sözleşmesi”yle çalıştırılmak üzere “sözleşmeli personel” olacak. “İhtiyaç fazlası” olarak belirlenen taşeron işçilerin ise, ihbar ve kıdem tazminatlarıyla işe iade davalarından kazandıkları tazminatlar ödenerek sözleşmeleri feshedilecek.

kaynak:taraf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim