Öğretmen Diyarı

Çalışanlar Dikkat ! İşyerinde Bunu Yapan Tazminatsız İşten Atıldı

Adana’da bir mağazada sekiz yıldır çalışan bir satış danışmanı, aynı işyerinde beraber çalıştığı iki bayan arkadaşı hakkında dedikodu yaptı. Diğer çalışanların satış danışmanını işverene şikâyet etmesi sonucu işveren satış danışmanının iş sözleşmesini feshetti ve işine son verdi. İşten kovulan satış danışmanı ise kıdem, ihbar tazminatı, fazla çalışma ücretlerini işverenden alabilmek için Adana 1. İş Mahkemesine müracaat etti ve konuyu mahkemeye taşıdı.


Davalı işverenin iş sözleşmesi feshini yapması için satış danışmanının dedikodu yaptığını ispat etmesinin gerekli olduğunu ve işverenin bu durumu ispat edemediğine ve bu nedenle de iş sözleşmesinin geçersiz bir şekilde feshedildiğine hükmetti.


İşveren avukatı ise verilen kararı temyize götürdü. Kararı temyiz eden mahkemede; daha önce basit bir şakalaşma olarak nitelendirilen olayın, basit bir konuşmadan ibaret olmadığı, işten atılan satış danışmanının, işyerinde beraber çalıştığı bayan arkadaşlarından biri hakkında ‘benimle ve başkalarıyla birlikte oluyor.’ Diyerek kişilik haklarına saldırıda bulunduğu belirlenerek iş sözleşmesinin geçersiz sayılabileceğine hükmetti. Karar sonucu 100 lira olan dava ücretinin de davacıdan tahsil edilerek davalı avukatına verilmesi kararlaştırıldı.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim