Öğretmen Diyarı

ÇALIŞAN ANNEYE MÜJDE !!!!

Aile Paketi’nin detaylarını açıklayan Bakan İslam, yasanın kısa sürede çıkacağını, yarı zamanlı ve kısmi çalışma modelinin isteğe bağlı olduğunu söyledi Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Aile Paketi’nin yasalaşma sürecine ilişkin,..

Aile Paketi’nin detaylarını açıklayan Bakan İslam, yasanın kısa sürede çıkacağını, yarı zamanlı ve kısmi çalışma modelinin isteğe bağlı olduğunu söyledi

 

Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Aile Paketi’nin yasalaşma sürecine ilişkin, “Mümkün olduğu kadar kısa süre içinde Bakanlar Kurulu’ndan geçmesini ve TBMM’ye gelmesini sağlamaya çalışıyoruz.

Muhalefet partilerinin desteğini alırsak çok kısa bir süre içinde kanunlaşacağını düşünüyoruz” dedi.

Esnek çalışma modellerinin Avrupa’da da kullanıldığına işaret eden İslam, şöyle konuştu: “Anne 16 haftalık izinden sonra işyerine müracaat edebiliyor. Çocuk sayısına göre, 2 aylık, 4 aylık ya da 6 aylık, ‘Yarı zamanlı çalışma sistemine geçmek istiyorum’ diyebiliyor. İşyeri özel sektörse, istihdam bürosunu devreye sokuyor.

 

Aynı vasıfları taşıyan bir başka eleman buluyor.” İslam, düzenlemeyle işgücü ya da performans kaybının meydana gelmediğini, annenin izinli olduğu yarım günün ücretini tam olarak aldığı bir sistem olduğunu ve devlet sübvansiyonu bulunduğunu söyledi. İşverenin bu elemanı için yarı zamanlı ücret ödeyeceğini, yerine gelen eleman için ise diğer yarı ücreti ödeyeceğini anlatan İslam, yarı zamanlı ve kısmi çalışma modeline ilişkin şunları kaydetti: “Her iki sistem de anneye ve istekli ebeveyne tanınmış fırsat eşitlikleridir. Bir haktır, zorunluluk yoktur, isteyenler kullanır.

 

kamu.tv.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim