Öğretmen Diyarı

Çalışan annelere erken emeklilik
 Çalışan anneye erken emeklilik geliyor. Torba yasa ile çalışan annelere 3 çocuğa kadar olanlar için 6 yıla kadar erken emeklilik olabilecek.


Anneler için emeklilik formüllerinde doğumları işe yarıyor. Torba yasayla 3’e çıkartılan doğum borçlanması imkanı ile 2.160 gün (6 yıl) kazanmak mümkün. Böylece prim eksiğini tamamlayıp 6 yıl daha önce emekli olma fırsatı var.

Emeklilik hesapları yapılırken anneler için doğumları da önem kazanıyor. Kadın çalışan eğer sigortalı olduktan sonra çocuk sahibi olmuşsa bu kendisine avantaj sağlıyor. Sistem kadının çocuk doğurduktan sonra çalışmadan ayrı kaldığı günleri değerlendirmesine izin veriyor. Böylece doğumdan sonra geçen sigortasız 2 yıl emeklilik hesabına katılabiliyor. Doğum borçlanması için her annenin 3 çocuğa kadar hakkı bulunuyor. Böylece üç çocuk için 2.160 gün yani 6 yıl prim günü kazanma imkanı doğuyor. Borçlanma yapmak için şartlar şöyle belirleniyor: .


* Doğumun sigortalı olduktan sonra gerçekleşmesi 

* Çocuğun yaşıyor olması. (çocuk vefat ederse hayatta kaldığı süre borçlanılabiliyor) 

* Borçlanılacak süre içinde sigorta yatırılmamış olması. .


NE KAZANDIRIYOR

Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. Böylece sadece borçlanarak üç çocuk için 6 yıl kazanılabiliyor ve 6 yıl erken emekli olunabiliyor. Bunun için her ay için en az asgari ücretin yüzde 32'si kadar para ödemek gerekiyor.YAŞI GERİYE ÇEKMİYOR

Doğum borçlanması erkeklerin askerlik borçlanmasının aksine yaşı geri çekmiyor. Ama primi eksik bir annenin daha büyük yaşta emekli olmasını engelliyor. Askerlik borçlanması ise borçlanılan süre kadar işe giriş tarihini geri çektiği için yaşı düşürüyor. Fakat annelerinde erkeklerin aksine 6 yıl borçlanma hakkı bulunuyor..STAJ SAYILIYOR

Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Ama doğum borçlanmasında farklı bir uygulama bulunuyor. Anneler eğer staj başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları 3 çocuğa kadar borçlanarak 2 bin 160 gün kazanıyor. Bu süreler prim gün sayısına eklenerek belli şartlarda 6 yıl erken emeklilik imkanı sağlanıyor. Böylece erken yaşlardaki çocuklar da borçlanılabiliyor.


Kaynak: Sabah

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim