Öğretmen Diyarı

Çalışan Anneler Dikkat! Kreş Yoksa Tazminat Var

Anne ve babaların iş hayatlarını olumsuz etkileyen en büyük sorunlardan birisi olan çocuk bakımı. Çalıştığınız yer 150 kişiden fazla çalışanı var ve kreşi yoksa tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz.

Ülkemizde 150'den fazla kadın işçi çalıştıran işyerlerinin kreş açma zorunluluğu bulunuyor. Bu şarta uyulmazsa, işveren için yaptırımlar devreye giriyor. 

 

HAKLI NEDENLE FESİH 

 

Geçtiğimiz yıl gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla ilgili bir yönetmelik yayımlandı. Buna göre, yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emzirme odası açılması şart. Yine 150'den çok kadın çalışanı olan şirketlerde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması için bir kreş kurulması ya da hizmet satın alınması zorunlu. Kreş açma yükümlülüğünün belirlenmesinde, işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içindeki tüm işyerlerindeki kadın çalışanların toplam sayısı dikkate alınıyor. İşverenin kreş açma zorunluluğunu yerine getirmemiş olması, çalışankadınlara haklı nedenle iş sözleşmesini feshetme hakkı veriyor. Yani kreşkurulması zorunluluğu bulunan bir işyerinde çalışan kadın bu yükümlülük yerine getirilmemiş ise istifa edip kıdem tazminatı alabiliyor. Aynı haktan eşi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş erkek çalışanlar da yararlanabiliyor. Ayrıca kreş zorunluluğu İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca getirilmiş bir zorunluluk olduğundan, kurulmazsa işin durdurulmasına kadar varan yaptırımlar uygulanabiliyor.

 

BAKICI PARASI VERİLECEK KREŞ şartı kapsamında olmayan işyerlerinde çalışan anneler de çaresiz değil.Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni yılda 5 bin anneye 5 bin bakıcı projesini hayatageçirecek. Proje kapsamında, çalışan annelere çocukları 3 yaşına gelene kadar ayda bin lira civarında bakıcı yardımı yapılacak. Uygulamadan yararlanacak kadınların 0-2 yaş arasında çocuğunun bulunması ve doğumdan sonra da işe dönmüş olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip anneler bakıcısını kendisi bulacak. Çalışan annenin yakınlarından biri de sigortalı olarak çocuğa bakabilecek.

 

(Takvim)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim