Öğretmen Diyarı

BÜTÜN MEMURLUKLAR İÇİN GÜVENLİK SORUŞTURMASI GELDİ !
29/10/2016 Tarih , 29872 Sayılı   , (676 Karar Sayılı)  Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamesi’nin 74. Maddesi ile ;  657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48. Maddesince belirlenmiş olan, memurluğa alınacaklarda genel ve özel  şartlar bölümüne bir madde daha eklendi.
MADDE 74- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendine aşağıdaki alt bent eklenmiştir.
“8. Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.
 
KHK  ile birlikte artık devlet memurları için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmak zorundadır.Bu madde  mevcut memurları ilgilendirmemekle birlikte yeni atanacak  tüm memurlar için zorunluluktur.
 
Peki nedir  Güvenlik Soruşturması ve arşiv araştırması ?
 
          12.04.2000 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete ile birlikte mevzuatımıza Güvelik Soruşturması ve arşiv araştırması Yönetmeliği girmiş oldu.
          İlgili  yönetmeliğe bakacak olursak ;

          Madde 1 - Bu Yönetmeliğin amacı; yetkili olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları halinde Devletin güvenliğinin, iç ve dış menfaatlerinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün zarar görebileceği veya tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının gizlilik dereceli birim ve kısımlarını belirlemek, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, emniyet ve istihbarat teşkilatlarında, ceza İnfaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak personel hakkında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını düzenlemektir.
Kısacası , ilgili  memur adayının; kolluk kuvvetleri tarafından aranıp aranmadığının ,hakkında herhangi bir sınırlamanın olup olmadığının , herhangi bir terör örgütüne üye olup olmadığının tespitinin yapılmasıdır.
Bakıldığında kimilerini rahatsız edebilir , devlet vatandaşına güvenmiyor mu ? denebilir…Bunun  güvenle  hiç alakası yok , TEK BAYRAK, TEK VATAN , TEK DEVLET  ülküsü için fazlasıyla  gereklilik arz eden bir durumdur. Hatta, çok geç kalınmış bir  uygulamadır…Hele ki 15 Temmuz’ da FETÖ   ve yıllardır PKK terör  örgütü ile yaşadıklarımızı gördükçe gecikmiş bir  uygulama  olduğunu anlamakta zorlanmamış olacağız…
                                                           MURAT  MEHMET GÜLER
                                                                     Eğitimci Yazar
                                                           egitimciyazar45@gmail.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim