Öğretmen Diyarı

Bursa'da trafoya Şehit Ömer Halisdemir'in adı verildi
Bursa’da günlerce ’Demokrasi nöbeti’ne ev sahipliği yapan ve daha sonra adı ’15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ olarak değiştirilen bölgeyi aydınlatan trafoya Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in adı verilerek, üzerine büyük boy resmi çizildi.
Darbe girişimi ardından Bursa’da da ’Demokrasi nöbetleri’ 20 gün boyunca devam etti. Nöbetlere ev sahipliği yapan Şehreküstü Meydanı’nın adı Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin kararıyla ’15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ olarak değiştirildi. Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) da, 'Demokrasi Meydanı’nı demokrasi şehitleri aydınlatmalı’ sloganı ile bu meydanda bulunan trafoya demokrasi şehidi Ömer Halisdemir’in adını verme kararı aldı. Trafo Türk Bayrağı’nın rengine boyanırken, üzerine de Şehit Ömer Halisdemir’in resmi çizildi.

UEDAŞ Genel Müdürü Mesut Efe, "Darbeci generali vurduktan sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir, ülkemiz için çok önemli, çok değerli bir isim. Biz de UEDAŞ olarak onun adını yaşatmak istiyoruz. Demokrasi meydanını bundan sonra demokrasi şehitlerinin enerjisi aydınlatacak" dedi.

BURSA’NIN TARİHİ NOKTALARINI AYDINLATIYOR

Demokrasi meydanını aydınlatan ve Ömer Halisdemir’in adını alan trafonun bulunduğu Şehreküstü İndirici Merkezi, Bursa’nın en eski yerleşim bölgeleri Hanlar, Kapalıçarşı, Tahtakale, Tuzpazarı, Pınarbaşı Şehitliği ile Osmangazi ve Orhangazi türbeleri ile Ulu Camii’nin de enerjisini sağlıyor. Bursa’nın elektrik dağıtım noktasında ilklerinden biri olması açısından da tarihi bir öneme sahip. İlk yapım aşamasında iki adet 6.3 MW gücünde trafoların bulunduğu merkez bugün yaklaşık 30 megawat gücünde enerjinin dağıtımının yapıldığı önemli bir merkez haline gelmiş durumda.

Kaynak:Bursa.DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim