Öğretmen Diyarı

Bunu yapan yandı!

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), tüketicilerden gelen yoğun şitayetler üzerine belirlenen standart uyarınca lahmacunda et oranını yüzde 25’den yüzde 35’e çıkarttı.
 

Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, TSE’nin bu kararı ile Türk mutfağının en lezzetli tatlarından lahmacunda yeni dönem başladığını, bol soğanlı ve yeşillik dolu lahmacunların yerini daha etli malzemeye bıraktığını söyledi.
 
14 BİN 700 TL PARA CEZASI

 

Standart dışı lahmacun üretenlere 14 bin 700 TL para cezası kesileceği açıklandı.

 

"ET ORANI YÜZDE 35'E ÇIKARILDI"

 

Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hayrettin Köse, şöyle dedi: 

"Son yıllarda artan ve tüketicilerden gelen şikayetleri dikkate alan Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen standartlar çerçevesinde lahmacun harcındaki kırmızı et oranı, yüzde 25’ten yüzde 35’e çıkarıldı. Böylelikle ’Bol soğanlı-az kıymalı’ lahmancun devri kapandı.

 
"PROTEİN ORANI 4'TEN 6'YA YÜKSELECEK"

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin yapacağı denetimlerde, standartların altında üretim yapan işletmelere 14 bin 700 lira ceza kesilecek. Düzenleme çerçevesinde, lahmacundaki protein oranı yüzde 4’ten 6’ya yükselecek.

 

"SOĞAN YERİNE KIRMIZI ETİ BOL LAHMACUN"

 

Uygulama ile artık tüketici soğan yerine kırmızı eti bol lahmacun yiyebilecek. Yılda ortalama 3.5 milyar adet tüketildiği tahmin edilen lahmacunla ilgili yapılan düzenlemeyle artık herkes kafasına göre lahmacun yapamayacak.
 
"1 LİRAYA 2 LİRAYA TAVUK DÖNER SATAN YERLER VAR"

 

Tavuk döner konusunda da düzenleme bekliyoruz. Bugün hala 1 liraya 2 liraya tavuk döner satan yerler var. Bu konuda da gerekli önlemlerin alınması gerekiyor."
 
DHA
Anahtar Kelimeler:
bunu yapan yandı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol