Öğretmen Diyarı

Bunu gören vali şok oldu

Bolu'da TOKİ tarafından yapılan bir okuldaki hasar Bolu Valisini harekete geçirdi. Okulda yapılan incelemelerde TOKİ'nin kusurlu olduğu tespit edildi. Valilik cumhuriyet savcılığına TOKİ hakkında suç duyurusunda bulundu.

TOKİ'nin Bolu'da bir yıl önce yaptığı Dört Divan Anadolu Öğretmen 
Lisesi harabeye dönmüş durumda. Duvarlarda delikler oluşmuş. Boyalar dökülmüş ve zemin ağır hasarlı.

Okulla ilgili şikayetler 
artınca Bolu Valisi harekete geçti. Hemen inceleme başlatıldı. 17 derslikli okulun kalite standartlarının altında olduğu tespit edildi. Vali Ahmet ZahteroğullarıBolu Cumhuriyet Başsavcılığına TOKİ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Dörtdivan ilçesi’nin Kadılar Mahallesi’ne TOKİtarafından 13 Haziran 2011 tarihinde inşaatına başlanan Anadolu Öğretmen Lisesi ile 200 kişilik öğrenci pansiyonu 26 Nisan 2013’de tamamlanarak eğitime hazır hale getirildi. Geçen eğitim döneminde ilk öğrencilerini alan okul ile öğrenci pansiyonunda aradan geçen bir yılın sonunda hasar oluş
maya başladı. 17 derslikli okulun çatısından sızan sular en alt katın tavanına kadar inerken her katta su sızıntılarından dolayı hasarlar meydana geldi.

 

 


Okul merdivenlerindeki mermerlerin kısa sürede yerlerinden söküldüğü görülürken, banyolardaki mermer tezgahlar da kırıldı. Okulun zemin döşemelerinde de çökmelerin meydana gelmesi, okul yönetimini şaşkına çevirdi. Öğrencilerin bulunduğu sınıflarda da boyaların kısa sürede dökülmesi ve deliklerin oluşması dikkat çekti.

İncelemelerde bulunmak üzere ilçeye giden Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları okul ve yurttaki hasarları görünce yapılan inşaatın standartlara uygun yapılmadığını tespit etti. Okul ve yurtların yasaya, sözleşmeye ve standartlara uygun yapılmadığı, kontrol görevinin yapılmadığı ve maddi açıdan devletin zarara uğ
ratıldığının belirlenmesinin ardından Vali Zahteroğulları soruşturmabaşlattı. Vali Zahteroğulları soruşturmanın ardından yüklenici şirket ve denetim firması hakkında, sözleşmeye uymadıkları ve devleti zarara uğrattıkları gerekçesiyle Bolu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

(DHA)

Anahtar Kelimeler:
bunu gören vali şok oldu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol