Öğretmen Diyarı

Bu tarih sonrası terfiler şaibeli
FETÖ darbe girişiminin ardından gözler Yüksek Askeri Şura'ya çevrilirken, çalışmalar hızla devam ediyor. TSK'daki cemaat yapılanmasının özellikle son yıllarda etkili terfi ve atamalara imza attığı belirtiliyor. 2011 yılından sonraki tüm terfilere şüpheyle yaklaşılıyor. Özellikle Hava ve Deniz Kuvvetleri'ndeki tüm terfiler şaibeli. Genelkurmay Personel Başkanlığı'nda son 3 dönemin personel başkanları ise darbe girişiminden tutuklu bulunuyor.

ATAMALAR İNCELENECEK

Yüksek Askeri Şura, 28 Temmuz'da Çankaya Köşkü'nde toplanacak. Başbakan Yüksek Askeri Şura'da terfi ve atamalarda öncelik

FETÖ yapılanmasını general ve amiral kadrosundan ayıklamak olacak. Bu doğrultuda 2011 yılından sonraki tüm terfilere şüpheyle yaklaşılıyor. TSK'daki paralel yapının özellikle son 5 yılda terfi ve atamalarda etkili olduğu belirtiliyor. Bu süreçte terfi gören general ve amiraller ile kurmay albaylar tek tek inceleniyor. Paralel yapının özellikle Hava ve Deniz Kuvvetleri kadrolarını 2011'den bu yana şekillendirdiği belirtiliyor. Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal'ın personeline yaptığı "Bunların temizlenmesi için son nefesime kadar mücadele edeceğim" açıklaması sonrası 67 generalin 43'ünü görevden alması da bu kuvvetteki paralel yapının etkinliğini ortaya koyuyor.

KOMUTADA DEĞİŞİKLİK YOK MESAJI

Darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz gecesi yaşanan zafiyetlere karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dereyi geçerken at değiştirilmez" sözleriyle komuta kademesinde değişiklik olmayacağı mesajı verdi. Olağanüstü şartlarda gerçekleşecek olan YAŞ'ta teamülleri değiştiren gelişmeler ışığında Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın yıldızı parlamış görünüyor. Dündar'ı geleceğin genelkurmay başkanlığına taşıyacak görevlendirmelerin şaşırtıcı olmayacağı belirtiliyor.

Kiymet Sezer
Yeni Şafak
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim