Öğretmen Diyarı

Bu Mesleklerden 74 Bin Kişi Alınacak

 Memur adaylarına müjdeli haberi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek verdi.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gelecek sene kamuda 74 bin kişinin istihdam edileceğini, bunun 34 bininin polis ve harp okullarından mezun alımı olacağını söyledi. Şimşek "Geri kalan 40 binlik kadrodan en çok payı öğretmenler alacak" diye konuştu. İşte tüm detaylar...

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, yeni yıl ile birlikte vergi oranlarında bir artış olmayacağını belirterek, "Önümüzdeki yıl vergi oranlarında bir artış ya da yeni bir vergi öngörmüyoruz

. Maktu bir takım vergilerin yeniden değerlendirme oranları açısından arttırılması zaten her sene yapılan bir uygulama" dedi. Son bir yıldır iş aramaya başlayanların sayısında bir patlama olduğunu belirten Şimşek, "İş aramaya başlayanların sayısında bir patlama var işsizlik oranı artışını mültecilere bağlamak yanlış" dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 2015’te kamuya personel alımını kısacaklarını açıklayan Şimşek, "Önümüzdeki yıl vergi oranlarında bir artış ya da yeni bir vergi öngörmüyoruz" dedi. "74 BİN KADRO" Şimşek, "Örnek olarak polis sayısı Avrupa’nın ilerisinde.

40 bin kişilik kadroda öğretmenler öncelikli olacak. Bazı bakanlıklarda belki de hiç personel alımı olmayacak" dedi. Şimşek kadro planını şöyle detaylandırdı: "1 milyon 258 bin istihdam oluşturuldu. Bunun taş çatlasa 100 bini kamudandır. Gelecek sene 74 bin. Bu 74 binin 34 bini polis okullarından, harp okullarından mezun olanlar yani otomatik olarak alınacaklar. Geriye 40 bini kalıyor. Bu 40 binlik kadronun dağılımında da en çok payı öğretmenler alacak. Ondan sonra sağlıkçılar alacak. Belki bazı bakanlıklara hiç eleman vermeyeceğiz. Bunun dağılımına henüz karar veremem.

Çünkü bunun dağılımı için Devlet Personel Başkanlığı çalışmayı yapacak. Sayın Başbakanımıza arz edeceğiz, orada bir müzakere yapılacak ve o çerçevede dağıtılacak."

"G-20 ZİRVESİ’NDEN ÇIKAN "YOLSUZLUKLA MÜCADELE EYLEM PLANI" BİZİM LEHİMİZE OLUR"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "G-20 Zirvesi’nden çıkan "Yolsuzlukla mücadele eylem planı" bizim lehimize olur. Bir çok firma faaliyet gösteriyor. Vergi kaçakçılığını azaltma noktasında etkili olacak. Çok uluslu şirketler faaliyet merkezini düşük vergili yere taşıyor" diye konuştu.

"SİYASİ KRİZLERİN ETKİLERİNİ AŞTIK SIRA VERİMLİLİĞİ ARTIRMADA"

Siyasi krizin etkilerinin aşıldığını söyleyen Şimşek, "Uzun süredir yoğun toplantılar yapıyoruz. Kalkınma planını eylem planına dönüştürdük. Yeni eylem planı Türkiye’yi üst lige taşıyacak bir plandır. Siyasi krizlerin etkilerini aştık, sıra verimliliği artırmada. Sıra izolasyonda. Türkiye İş Yapma Endeksi’nde 69’uncu sıradan 55’inci sıraya yükseldi. Bu çok önemli reformlar yapıldığını gösteriyor. Seçim sonrası uygulamaya girecek olan reform paketi temenni paketi olmayacak, uygulanacak" ifadelerini kullandı.

"PETROL FİYATLARI BU SEVİYEDE KALIRSA ENFLASYONU OLUMLU ETKİLER"

merkez bankası’nın faiz kararını değerlendirmesi istenen Şimşek şu ifadelere yer verdi: "Enflasyon çok önemli. Enflasyonu tek haneye düşürdük ama bu sene politik gelişmelerden etkilendi. Bu sene arzulanan performansı yakalayamadık. Petrol fiyatları bu seviyede kalırsa enflasyonu olumlu etkiler."

MERKEZ BANKASI’NI DESTEKLEMEMİZ LAZIM"

Merkez Bankası’nın desteklenmesinin önemine vurgu yapan Şimşek, "Tarımda maliyetleri ve aracıları inceleyecek komite kurduk. Merkez Bankası’nı desteklememiz lazım. Sadece Merkez’in çabaları enflasyonu indirmede yeterli olmaz. Merkez’in elini güçlendirmemiz lazım" diye konuştu.

"BEN MERKEZ’İN KARARLARINI ELEŞTİRMEM"

Ben Merkez’in kararlarını eleştirmediğini söyleyen Şimşek, "Ben Merkez’in kararlarını eleştirmem. Ülkede cari açık varsa fiyat istikrarı sağlanamaz. Merkez Bankası’nın para politikasında eli güçlü olmalıdır" dedi.

"GEREKEN DESTEĞİ VERİYORUZ MERKEZ BANKASI’NDAN PERFORMANS BEKLİYORUZ"

Merkez Bankası’na gereken desteğin verildiğini buna paralel olarak performans beklediklerini belirten Şimşek, "Zaman zaman tabiki biz sıkacağız. Siyasiler, bir takım olması gerekenler yönünde görüşlerini açıklayacak. Gereken desteği veriyoruz. Merkez Bankası’ndan tabiki performans bekliyoruz" dedi.

"TARIMDA VERİMLİLİĞİ ARTIRMAMIZ ŞART"

Tarımda verimliliğin önemini vurgulayan Şimşek, "Türkiye’nin 4’te 1’i milli gelirin yüzde 8’ini karşılıyor. Tarımda verimliliği artırmamız şart. Üretim artışı çok önemli. Her zaman tercihler söz konusu olacak. Enerji ve tarım alanlarını dengede götürebilmemiz lazım. Bunlar birbirinin natifi değil" açıklamasında bulundu.

"İŞ ARAMAYA BAŞLAYANLARIN SAYISINDA BİR PATLAMA VAR"

Son bir yıldır iş aramaya başlayanların sayısında bir patlama olduğunu belirten Şimşek şöyle konuştu: "Önümüzdeki dönemin en önemli sorunlarından biri işsizlik. İşsizlik çift hane yeni gelenler nedeniyle. İş aramıyorum deyince işsiz sayılmıyorsunuz. Son bir yıldır iş aramaya başlayanların sayısında bir patlama var. Eğitim seferberliği işgücüne katılım isteğini artırdı. Derdimiz istidamı artırmak. İşsizlerin sorumluluğu bizde. Onlar için de reform yapmamız lazım."

"MİSAFİRLERİMİZ BU SORUN HALLEDİLENE KADAR TÜRKİYE’DE KALACAK"

Suriyeli mülteciler konusunda Şimşek, "Türkiye’de 2 milyona yakın bir mülteci sorunu var. Bu konuda ilave çalışmalar var. Şöyle bir gerçeklik var. Misafirlerimiz bu sorunlar çözülene kadar Türkiye’de kalacak" dedi.

"İŞSİZLİK ORANI ARTIŞINI MÜLTECİLERE BAĞLAMAK YANLIŞ OLUR"

Şimşek, "Suriyeli misafirlerimizin bir kısmı belki kayıt dışı çalışıyor olabilir. İşsizlik oranı artışını mültecilere bağlamak yanlış olur" dedi.

"2015’TE KAMUYA PERSONEL ALIMINI KISACAĞIZ"

Şimşek, "Kamuya ciddi oranda alım yaptık. 2015’te kamuya personel alımını kısacağız" dedi.

"DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA LOJMAN ŞART"

Şimşek, "Kamuda kiralamayı sınırlandırmamız lazım. Doğu ve Güneydoğu’da lojman şart ama Ankara gibi yerlerde azalmalı" dedi.

"ÖNÜMÜZDEKİ YIL VERGİ ORANLARINDA BİR ARTIŞ YA DA YENİ BİR VERGİ ÖNGÖRMÜYORUZ"

Yeni yıl ile birlikte vergi oranlarında bir artış var mı? sorusuna Şimşek, "Önümüzdeki yıl vergi oranlarında bir artış ya da yeni bir vergi öngörmüyoruz. Maktu bir takım vergilerin yeniden değerlendirme oranları açısından arttırılması zaten her sene yapılan bir uygulama" diye yanıt verdi.

 

Kaynak: kmaj


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim