Öğretmen Diyarı

BU MEMURLARIN MAAŞI 374 TL ARTABİLİR

Devlet memurluğuna girmeden önce ya da girdikten sonra yüksek lisans yapan memurların, yüksek lisans nedeniyle ilave kademe ilerlemesi yapmaları söz konusu olmakla birlikte, genel olarak aylık ücretlerinde değişiklik meydana gelmemektedir.


Yüksek lisans yapan memurların ilave kademe ilerlemesi yapmasından dolayı aylık ücretlerinde meydana gelen değişiklikten ayrı olarak, bu eğitimlerinden dolayı bazı memurların aylık ücretleri artmaktadır.


Memurların yüksek lisans nedeniyle yaptıkları kademe ilerlemesi, bulundukları dereceye ve kadro unvanına göre aylık ücretlerini farklı miktarlarda etkileyebilmektedir. Ancak, bu yazımızda memurunyeri.com olarak, yüksek lisans yaptıkları için aylık ücretleri (kademe ilerlemesine bağlı artış dışında) artan memurlardan söz edilecektir.


Yüksek lisans (master) yaptığı için maaşı artanlar


Master yapmış olmaları nedeniyle kademe ilerlemesi yapan memurların aylıklarında görülen değişimden farklı olarak, bu eğitimler bazı memurların aylık ücretlerini daha fazla artırmaktadır.


Kamu kurum ve kuruluşlarında Teknik Hizmetler Sınıfına dahil “Ekonomist” unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurları, ekonomi alanında lisansüstü öğrenim görmüş olmaları durumunda, ek özel tazminattan yararlanmaktadırlar.


Lisans mezunu olarak “Ekonomist” unvanlı kadroda görev yapan memur ile aynı unvandaki kadroda çalışan ve ekonomi alanında yüksek lisans yapmış olan memur arasındaki maaş farkı konusunda bilgi vermesi bakımından yaptığımız çalışmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.


Yüksek lisans nedeniyle alınan kademe ilerlemesine ve etkilerine değinmediğimiz çalışmada, 2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan belirlemelere göre hesaplama yapılmıştır.


Master (ekonomi alanında) yapan ve yapmayan “Ekonomist” maaşı

NOT:


*Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.


*Çalışılan yer, bölge veya kurumdan kaynaklı ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır.


*Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.


*Hizmet yılları itibariyle ulaşabilecek derece ve kademeler tahmini olarak alındığından, hizmet yıllarına karşılık gelen derece ve kademelerde farklılıklar olabilir.


*Hizmet süreleri 6 yıl ve daha az olanların sosyal güvenlik kesintileri, 30.09.2008 tarihinden sonra işe girdikleri varsayılarak hesaplanmıştır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim