Öğretmen Diyarı

Bu memurların izin süreleri artıyor!

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na dahil olan memurlara güzel haber var. Özürlü çocuğu olan memurların mazeret izin şartları Torba Yasa ilse yeniden düzenlenecek..Memurların izin süresi artacak.

Alt Komisyon, engelli ve süreğen hastalığı bulunan çocukları için 10 günlük mazeret izni kullanacak devlet memurlarının kapsamını genişletti.Buna göre, teklifte 16 yaşın altında, en azyüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hasta çocuğu bulunan devlet memurlarına,10 günlük mazeret izni verilmesini öngören maddede değişiklik yapıldı.

Teklifteki 16 yaş sınırı, evli olmamak kaydıyla kaldırıldı ve bu haktan muvazzaf askerler ile uzman erbaşların da yararlanması sağlandı.

Kadın memura verilen mazeret izin şartları nelerdir?

Kadın memura;

*Doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle analık izni verilir.

*Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir.

Beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir.

Çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.

Evlenme mazereti nedeniyle izin

-Memura, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine 7 gün izin verilir.

Ölüm mazereti nedeniyle izin

-Eşinin, çocuğunun ölümü hâllerinde isteği üzerine 7 gün izin verilir.

-Memurun veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine 7 gün izin verilir.

Doğum, ölüm ve evlenme mazereti dışında bir mazeret sebebiyle izin

Doğum, ölüm ve evlenme mazereti dışında bir mazeret sebebiyle; merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından, birim amirinin muvafakati ile bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde, 10 gün izin verilebilir. Zorunlu hallerde (öğretmenler hariç olmak üzere) aynı usulle on gün daha mazeret izni verilebilir ve ikinci kez verilen bu izin yıllık izinden düşülür.

memuruznet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol