Öğretmen Diyarı

Bu Mahkeme Kararından Sonra Memurlar Daha Dikkatli Olmalı

Ahmet Ünlü

Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nden bütün memurları yakından ilgilendiren önemli bir karar çıktı. İşçi statüsündeki bir kamu personelinin polisler tarafından yapılan yol kontrolünde alkollü araç kullanmasının mahkemeye intikal etmesi neticesinde verilen karar önemli bir başlangıç olacak mahiyettedir. Mahkemenin vermiş olduğu karar içerisinde yer alan ifadelerde memurlara yönelik hüküm bulunması bütün memurları yakından ilgilendirmektedir. Bu yazımızda konuyu izaha çalışacağız.

Alkollü araç kullanan kamu görevlisi disiplin cezası alacak

Alkollü araç kullanılması nedeniyle her yıl binlerce can kaybedilmektedir. Alkol aldıktan sonra araç başına geçerek serseri mayın gibi nerede patlayacağı belli olmayan insanların sebep oldukları kaza neticesinde kendilerinin yanında binlerce masum insanın canına kıydığı da bilinen acı bir gerçektir.

Bu bağlamda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın düzenlemiş olduğu bir iddianamede; kamu personelinin yapılan alkol kontrolünde alkollü olduğu ve eyleminin TCK'nın 179/3-2, 53 maddeleri gereğince cezalandırılması istenerek kamu davası açılmıştır.

Düzenlenen iddianame üzerine Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nce açılan dava sonucunda verilen kararda özetle şu ifadelere yer verilmiştir; TCK'nın 179'uncu maddesinin 2'nci fıkrası uyarınca; Kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya malvarlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı, alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde olmasına rağmen araç kullanan kişinin yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılacağı hüküm altına alınmıştır.
Mahkememizce yapılan değerlendirmede; 2918 sayılı Kanun'un 48'inci maddesinin 6'ncı fıkrası ile suç unsurlarının düzenlendiği ve söz konusu suçun cezasının TCK'nın 179'uncu maddesinin 3'üncü fıkrası yollamasıyla 179'uncu maddenin 2'nci fıkrasında düzenleme alanı bulduğu sonuç ve kanaatine varılmıştır. Buna göre suçun maddi unsurunun oluşabilmesi için 1 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanılması gerekmektedir. Failin kullandığı alkol miktarı ise kollukça teknik cihazlar kullanılarak tespit edilecektir.

Maksimum 2 yıllık hapis cezası 25 güne indiriliyor

İddia, savunma ve tüm dosya kapsamından sanığın 1 promilin üzerinde alkollü olduğu halde araç kullanırken güvenlik kuvvetlerince yapılan aramada yakalandığı anlaşılmıştır.

C.M.K.'nın 231'inci maddesi uyarınca; Sanığa yüklenen suçtan dolayı yapılan yargılama sonunda hükmolunan ceza, iki yıl veya daha az süreli hapis veya adlî para cezası ise; sanığın daha önceden kasıtlı bir suçtan mahkum olmamış bulunması, mahkemece, sanığın kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaate varılması, suçun işlenmesi ile mağdurun veya kamunun uğradığı zararın aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesi durumunda mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, kurulan hükmün sanık hakkında bir hukukî sonuç doğurmamasını ifade eder.

Yazının devamı için tıklayınız

Kaynak: Yeni Şafak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim