Öğretmen Diyarı

Bu işi yap günlük 200 Tl Kazan

Ortalama 50 tabak pilav satışından pilavcı 200 liranın üzerinde kâr elde ediyor. Ancak, pilavcı hesabını yaparken, 'avanta'ları da hesaba katmak zorunda..


SOKAK LEZZETİNİN KAZANCIDA TATLI


Sokak lezzetlerinden biri olan pilav-ayranda günlük kazanç yerine göre 300 lirayı buluyor. 50 liralık bir harcama ile yaklaşık 7.5 kilogram pilav elde ediliyor. Ortalama 50-80 tabak arası satış yapan bir pilavcı 50 liralık harcamaya karşılık 300 liraya yakın gelir elde ediyor.


ZABITAYA AVANTA ŞART


Ancak bu kârın içerisinde resmi veya gayri resmi ödenecek "avanta" yer almıyor. İstanbul Tekstilkent yolunda yoğunlaşan pilavcıların arasında biz de satış yaptık. Hafif ticari bir aracın arkasına yerleştirilen pilav standı içinde satış yapan girişimcilerden Resul Yılmaz, "Büyük tabak fiyatı 5 lira olan pilavdan günde 30 adet satış yapıyoruz. Kış aylarında daha çok satış oluyor. Bazen 80 tabağa kadar ulaşabiliyor" dedi. Yılmaz, ayrıca zabıtalara da arasıra "avanta" vermek zorunda kaldıklarını da itiraf etti.


3 SAATLİK ÇALIŞMA YETERLİ OLDU


Marketten pilav-ayran satışı için yaptığımız alışveriş 295 lira tutuyor. Turşu, ketçap, pirinç, haşlanmış nohut, margarin ve sıvı yağın bulunduğu alışveriş listemizde yaklaşık altı defa satışa çıkacak pilav yapılabiliyor. Kaba bir hesapla 50 liralık bir harcama ile 7.5 kilogram nohutlu pilav pişiriliyor. Tabağı 5 liradan satılan pilavdan 3 saat gibi kısa bir sürede 256 lira 50 kuruşluk satış yaptık. Yani 3 saatte 206 lira 50 kuruşluk net kazanç sağladık. Gün boyu satış yapsaydık, rakamın 400 liraya kadar ulaşacağını tahmin ediyoruz.


TİCARİ BİR ARAÇ GEREKİYOR


Pilav işinde en büyük maliyet oluşturan iki kalemi, hafif ticari araç ve set üstü ocak oluşturuyor. Set üstü ocağın sıfırı 500 ila 600 lira arasında satılıyor. Hafif ticari araç ise ikinci elde 10 ila 12 bin lira arasında bulunabiliyor. Yani, pilavcı olabilmek için küçük bir yatırımı gözden çıkarmak gerekiyor.

 

(Kaynak:Sözcü)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim