Bu haber kez okundu.

Bu ilacı kullananlar dikkat

Daily Mail'de yayınlanan ve İngiliz uzmanlar tarafından yürütülen bir araştırmada uzun süreli parasetamol kullanımının ani ölüm riskini %63 arttırdığı açıklandı. Parasetamol kullananların kalp krizi riski de %68 oranında artıyor. Bu ilacın COX-2 isimli bir enzimin çalışmasını engellemesi nedeniyle riskli olabileceği iddia edildi.


Düzenli Parasetamol kullananlarda ülser veya mide kanaması riski de %50 oranında yükseliyor.666 bin hastanın incelendiği araştırmada İngiliz uzmanlar ilacın güvenilirliğiyle ilgili ciddi çekinceleri olduğunu açıkladı. Parasetamolun COX-2 isimli bir enzimin çalışmasını engellediği ve bu nedenle hastalıklara neden olabileceğini belirttiler. Leeds Enstitüsü'nden uzmanlar Parasetamol'un en sık kullanılan Ağrı kesicilerden biri olduğunu ve reçetesiz de satın alınabildiği için riskin yükseldiğini kaydetti.


Daily Mail

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber