Öğretmen Diyarı

Bu hafta yoğun kar yağışı ve fırtına etkili olacak

Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin batı kesimleriyle Karadeniz kıyılarının ılık ve yağışlı havanın etkisine gireceğini, İç Anadolu'da iki, doğuda ise dört gün boyunca yoğun kar yağışının devam edeceğini belirtti.

Batıda, lodosun etkisiyle hava sıcaklığının 3 ila 4 derece artacağını aktaran Şen, özellikle yoğun kar yağışının olduğu bölgeler için "doğal afet" uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Şen, Türkiye'nin batısında lodosun hava sıcaklığını artıracağına dikkati çekerek, şöyle dedi:

"Yarından itibaren lodosun etkisiyle yurdun batısındaki hava sıcaklığı mevsim normalinin 4 ila 5 derece üzerine çıkacak. Yağmurun da etkili olacağı bölgelerde lodosun hava sıcaklığını artırması, doğadaki beyaz örtünün çözülmesini hızlandıracaktır. Önümüzdeki çarşamba günü İstanbul'daki hava sıcaklığı da son değerlendirmelere göre 14-15 derecede seyredecek."

Hafta ortasından itibaren İç ve Doğu Anadolu ile Karadeniz'in iç kesimlerinde çığ riskinin yüksek olduğunu dile getiren Şen, batıda eriyen kar sularının yağmurla birleşmesi sonucu ani su baskınlarının yaşanabileceğini vurguladı.

Şen, soğuk hava dalgası nedeniyle ev ve iş yerlerinde ısınma amaçlı yakıt tüketiminin artmasının atmosfere salınan sera gazı miktarını yükselteceğini, bunun da "küresel ısınma" açısından olumsuz yansımalarının olabileceğini sözlerine ekledi.

Semih Yüksel

Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol