Öğretmen Diyarı

Bu haberi okumadan plan yapmayın!

Mevsim normallerinde seyreden hava sıcaklıkları düşüyor. Hava durumu raporlarına göre haftasonu ülke genelinde yağmur var. Peki kar yağışı nerelerde olacak?


Haftasonundan itibaren gelecek soğuk hava en fazla Marmara'da hissedilecek. Hava durumu raporlarına göre, bu soğuk hava yurdun büyük bölümüne yayılacak. Güney'de rüzgarlarla birlikte sıcaklık yükselecek ama sonrasında sert bir düşüş yaşanacak.

Trakya'da etkili yağışlar var.  İstanbul hava durumu raporuna göre cumartesi sıcaklık düşüyor ama yağış görülmüyor. Sıcaklık 16 derececen 6 dereceye iniyor. Bu da beraberinde yağışları getiriyor. Hafta boyunca sıcaklıklar özellikle İstanbul'da 10 dereceyi geçmeyecek. Kış daha bitmedi. Ankara'da sıcaklıklar haftasonu düşüyor. Soğuk hava sert bir şekilde bölgeye giriş yapacak. Gece sıcaklık değerleri daha da düşecek.

Peki Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Antalya, Eskişehir, Erzurum, Konya, Afyon, Kütahya, Kocaeli ve Bolu'da hava durumu nasıl olacak? Erzurum'da, akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı ve tipi yaşamı olumsuz etkiledi.

EGE KIYILARINDA YAĞIŞ VAR Cuma gecesi Ege kıyılarında, özellikle Aydın Muğla ve İzmir’in güney ilçelerinde kuvvetli sağanak yağış etkili olacak. Cuma gecesi ve Cumartesi gün içinde Ege kıyılarında su baskınları ve özellikle Aydın çevresinde sel riski görünüyor. Bu yağışın şiddetli kısmı Cumartesi öğlen saatlerine kadar etkisini sürdürecektir. Yarın (07.03.2015 Cumartesi) Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'de görülecek yağışların; öğle saatlerinden sonra Edirne, Kırklareli ve Çanakkale illeri ile İzmir, Aydın ve Balıkesir'in kıyı ilçelerinde ve Tekirdağ'ın batı ilçelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

HAFTASONU DONACAĞIZ Batı Karadeniz'de: rüzgarın Cumartesi günü öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/s) fırtına, doğusunda 7 ila 9 kuvvetinde (75-90km/s) kuvvetli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınanın Pazartesi günü (09.03.2015) ilk saatlerine kadar aralıklarla etkili olacağı tahmin ediliyor. Marmara'da: rüzgarın Cumartesi(07.03.2015) günü sabah saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/s) fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınanın Pazar günü (08.03.2015) öğle saatlerine kadar aralıklarla etkili olacağı tahmin ediliyor. MARMARA'DA SICAKLIKLAR 10 DERECE BİRDEN DÜŞECEK Marmara’da bu hafta sonu hava kapalı ve yağmurlu olacak. İstanbul’da mevsim normalleri bu tarihler için 9-10 derece. Özellikle pazar günü sıcaklıklar neredeyse 10 derece birden düşecek. Sert rüzgarlar kendini hafta boyunca gösterecek.

EGE DENİZİ'NDE FIRTINA BEKLENİYOR Ege Denizi'nde 06.03.2015 Cuma günü sabah saatlerinden itibaren güney ve güneydoğulu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/s) fırtına bekleniyor. Fırtına 07.03.2015 Cumartesi günü ilk saatlerde etkisini kaybedecek.

ERZURUM'DA KÖY YOLLARI KAPANDI! Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı ve tipi nedeniyle 388 mahalle ve köy yolu ulaşıma kapalı buluyor. İzlanda alçak basınç merkezinin etkisi altında bulunan bölgede, aralıklarla kar yağışı ve tipi etkili oluyor. Kar, rüzgar ve tipi ulaşımda da aksamalara neden oldu.  Erzurum'da 200, Van'da 72, Muş'ta 44, Ağrı'da 28, Ardahan'da 18, Kars'ta 17 ve Bitlis'te 9 olmak üzere 388 kırsal kesimdeki mahalle, köy ve mezraya ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresi, Erzurum ve Van büyükşehir belediyeleri söz konusu mahalle ve köy yollarının yeniden ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

 

piramithaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol