Öğretmen Diyarı

Bu bölümü bitirene 7 bin dolar maaş

Su ürünleri eğitimi konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Türkiye, istihdam edemediği yetişmiş elemanlarını yurtdışına gönderiyor. Zaman'ınhaberine göre, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas ve Yunanistan gibi ülkelerde görev alanmühendisler Türkiye’de gördükleri eğitimin avantajınıyurtdışında aldıkları 6-7 bin dolar maaşlayaşayabiliyor.


İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi DekanıProf. Dr. Meriç Albay, yetkileri her alanda kısıtlanmış olan bu mesleğin gerekli tedbirler alınmadığı takdirde üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde öleceğini söylüyor. Yurtdışında görev yapmış ve sonrasındaTürkiye’ye dönerek kendi balık çiftliğini kurmuş Su Ürünleri Mühendisi Cafer Gündüz ise yurtdışındanmeslektaşlarına oldukça fazla talep geldiğini ancak özellikle dil problemi nedeniyle bu tekliflerin geri çevrildiğini belirtiyor.


YÖNETİCİ MAAŞLARI 10-15 BİN ARASINDA DEĞİŞİYOR


Mühendis Gündüz, özellikle Avustralya, Yeni Zelanda, Arap ülkeleri ve Kuzey Afrika ülkelerindenmeslektaşlarına iş davetleri geldiğini belirtiyor. Türkiye’de ortalama bir su ürünleri mühendisinin başlangıçmaaşının bin lira ile bin 250 lira arasında değiştiğini belirten Gündüz, üst düzey yönetici olarak çalışanmeslektaşlarının Türkiye’de 2 bin 500-4 bin lira gibi maaşlar alırken,bunun yurtdışında on bin ile on beş binarasında değiştiğini söylüyor.


İstanbul Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay, kendi uzmanlık alanlarına giren araştırma vedenetimlerin konuyla hiçbir ilgisi olmayan meslek gruplarına verilmesinden şikayetçi. Su ürünleri sağlığı, nakli, hijyeni, kontrolü ve üretimi gibi konularda en yetkin meslek grubu olan su ürünleri mühendislerininçıkarılan yasalarla bu görev alanını veterinerlik, eczacılık, biyolog ve kimyagerlik gibi konuyla tam olarak ilgili olmayan mesleklere kaptırdığını söylüyor.

Yetki karmaşasının kanunlara bağlanmış olmasının durumu içinden çıkılamaz hale getirdiğini belirten Albay,su ürünleri fakültelerinin yetkisinin başka meslek dallarına dağıtıldığını belirtiyor.

SADECE 134 ÖĞRENCİ YERLEŞTİ

2013-2014 öğretim yılında üniversite sınavına giren 1,8 milyondan fazla öğrenciden sadece 134 tanesi suürünleri fakültelerine yerleşti. Bazı fakülteler hiç tercih edilmezken, fakültelerin yüzde 95’ini sadece 3-4öğrenci tercih etti. Türkiyede 20’ye yakın su ürünleri fakültesinin bulunması ve bazı üniversitelerde ilgilifakültede öğrenci başına birkaç öğretim üyesinin düşmesi, durumun vahametini açıkça ortaya koyuyor

\"Vatan\"

 

sgkrehberi.com

Bu haber 6,033 kez okundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim