Öğretmen Diyarı

Bu Bölümü Bitiren Öğrencilere Kötü Haber

Hukuk Fakültesinden mezun olacaklara veya Hukuk Fakültesi okuyup hakim, savcı olmak isteyenlere Adalet Bakanından kötü haber geldi.

Bakan Bekir Bozdağ, hukuk fakültesi mezunlarından doğrudan hakim ve savcı alımını kademeli olarak kaldıracaklarını, yerine belirli bir süre avukatlık yaptıktan sonra geçiş olacağını belirtti.

3500 hakim, savcı alımı yapılacak

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'ndeki adliye sarayının temel atma töreninde açıklamalarda bulunan Bakan Bozdağ, bu yıl 3 bin 500 adli ve idari yargı hakim ve savcısı için sınav yapılacağını söyledi.

Hukuk mezunları doğrudan hakim, savcı olamayacak

Ayrıca, bundan sonraki süreçte kademeli olarak hukuk fakültesi mezunlarından doğrudan hakim ve savcı alımını azaltmaya ve sonunda tamamen ortadan kaldırmaya doğru gideceklerini dile getiren Bozdağ, 'Avukatlıktan hakim ve savcılığa geçen bir sistemi de kurmayı planlıyoruz. Şu anda Meclis'te bir kanun teklifi var. Orada avukatlıktan hakim ve savcılığa geçiş için 5 yıl avukatlık yapma şartını 2 yıla çekiyoruz böylelikle daha fazla avukatın buraya müracaatının önünü açıyoruz. Öte yandan hukuk fakültesi mezunlarının hakim ve savcı doğrudan olma sayısını aşağı doğru çekiyoruz. Bir kaç yıldan sonra hukuk fakültesi mezunları değil belli bir sure avukatlık yapmış olanların sınava girdiği hakim ve savcı olduğu bir sisteme geçmiş olacağız' dedi.

\"SGK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol