Öğretmen Diyarı

BOŞANDIKTAN SONRA TEKRAR NE ZAMAN EVLENİLEBİLİR?

Boşanma kararı kesinleştikten sonra boşanan erkek hemen evlenebilir ancak medeni kanunumuzda kadınlar için bir bekleme süresi söz konusudur, bu süreye “iddet müddeti” adı verilir. Peki, boşandıktan sonra yeniden evlenmek isteyen kadının başka bir evlilik yapması için ne kadar beklemesi gerekir, hangi durumlarda bu süre ortadan kalkar? Merak edilen tüm bu soruların yanıtını Avukat Begüm Giray Narin’den aldık.

Medeni kanunumuzun “evlenme engelleri” başlığı altında düzenlenen 132. maddesi, boşanan kadının tekrar evlenebilmesinin şartlarını düzenlemiştir. İlgili madde uyarınca, boşanma kararı kesinleştikten sonra kadının tekrar evlenebilmesi için 300 günlük “bekleme süresi” öngörülmüştür. Bu süre, soy bağı karışıklığının engellenmesi amaçlanarak ve ortalama hamilelik süresi dikkate alınarak belirlenmiştir. Boşanma gerçekleşse bile 300 günlük süre içerisinde doğan çocuk, boşanan eşin soy bağından olacak ve onun soyadını taşıyacaktır. Bunun aksini iddia eden tarafın “soy bağının düzeltilmesi davası” açması gerekir. 

Hangi durumlarda bekleme süresi ortadan kalkar? 

132. maddede yer verilen süreyi beklemeksizin tekrar evlenmeye de imkan tanınmıştır. Şöyle ki; kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbirileriyle evlenmek istemeleri halinde süre ortadan kalkar. Burada dikkat edilecek nokta, gebelik bulunmadığının ispatlanmasında mahkeme kararı gerektiğidir. Kadın, bulunduğu yerin aile mahkemesine başvuru yapmalı ve bekleme süresinin kaldırılmasını talep etmelidir. Hakim, kadının devlet hastanesinde muayene edilerek hamile olup olmadığına dair rapor alınmasına karar verir. Bu karar olmaksızın alınan raporların hiçbir geçerliliği yoktur. Kadının gebe olmadığını belirten doktor raporu mahkemeye sunulur ve hakim talep doğrultusunda süreyi kaldırır.

Kadının hamile olması halinde ise boşandığı eşi haricinde bir erkekle evlenmesi mümkün değildir. Söz konusu bekleme süresi doğumla birlikte kendiliğinden sona erecektir.

 

 

 

 

 

 

hurriyetaile.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim