Öğretmen Diyarı

“Bir defadan bir şey olmaz“ demeyin

EDİRNE (AA) - Son günlerde, ölüm ve koma vakalarıyla gündeme gelen bonzai maddesinin, bir doz alındığında dahi kişiyi bağımlı hale getirebildiği, doz aşımında ise kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük yaşta uyuşturucu kullanımının sebeplerinin başında arkadaş çevresi ve bu çevrede öğrenilen, "Ben kullanıyorum bir şey olmadı", "Bir defa denemekle bir şey olmaz" düşünce ve anlayışının yattığını söyledi.

Bonzainin, dozu aştığında ölüme neden olan bir bitki ve kimyasal karışımı olduğuna dikkati çeken Bekaroğlu, "Bu maddenin ticaretini yapanlar, Türkiye'de yeni bir pazar oluşturmaya çalışıyor ve ucuz şekilde kullanıma sunuyor. Bu, sentetik bir uyuşturucu diyebileceğimiz madde. Bonzaiden bir doz alındığında kişi ciddi şekilde bağımlı oluyor. Doz aşıldığında kişinin hayatı sonlanıyor" diye konuştu.

Bekaroğlu, ailelerin çocuklarını zararlı maddelere karşı kontrol etmesi gerektiğini vurguladı. 

 

- "Çocuklara eğitim verilmeli"

 

Prof. Dr. Bekaroğlu, son bir aydır bonzaiye karşı toplumda duyarlılık oluştuğunu söyledi. Birçok ailenin kendisine bonzai ve madde kullanımını sorduğunu anlatan Bekaroğlu, şunları ifade etti:

"Anne baba olarak bir adım attığımızda, bir karar verdiğimizde çocuklarımızı nasıl etkiler diye düşünmemiz gerekiyor. Bu konuyla ilgili sadece bonzai bağımlılığına karşı değil genel olarak madde kullanımına karşı çalışma yapılmalı. Bağımlılığa karşı çocukların ve ailenin bilgilendirilmesi çok önemlidir. Aile içi iletişim bu konuda önemli bir yer tutuyor. Öte yandan, çocuklar tatil yörelerine yalnız gönderiliyor. Bu madde yoğun şekilde tatil yörelerinde ve tatil yapılan yerlerde kullanılıyor. Geceleri çocuklar aileleri uyuduktan sonra dışarıda kalıyorlar, bu konuda anne ve babaların daha dikkatli olması gerekiyor."

Bekaroğlu, özellikle gençlere alışmadan önce, bonzai ve madde bağımlılıklarına karşı eğitim verilmesi, bağımlı olan kişilerinse tedavi merkezlerine ve doktora başvurması gerektiğini dile getirdi. 

Uyuşturucunun evin içine kadar girdiğini ifade eden Bekaroğlu, "Postmodernleşmeden kaynaklı aile çözüldü. Artık anne baba bir odada, çocuklar bir odada oturuyor. Duygusal olarak insanların doymamaları, paylaşamamaları sonucunda ruhsal olarak boşlukların oluşması bonzai kullanımının en temel sebebidir" diye konuştu.

 

 

 

 

kamudanhaber.com

Anahtar Kelimeler:
defadan şey olmaz demeyin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim