Öğretmen Diyarı

Binlerce Öğretmenin Açığa Alınmasını Fırsat Bilen, Umut Tacirleri Açığa Alınan Öğretmenlerin Peşinde
15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan açığa alma süreci Eğitim-Sen'e de sıçradı. Türkiye genelinde 18 bini aşkın öğretmen, Şanlıurfa'da ise 462 öğretmen Eğitim-Sen'de açığa alındı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konuyla ilgili son günlerde herhangi bir açıklama gelmezken, öğretmenler her gün basına yansıyan haberleri takip ederek umut arıyor. Öyle ki açığa alınma sürecinin 2 ay sonunda biteceğini söyleyen de var, 2 gün içerisinde biteceğini düşünen de… Uzayan süreçte akıllarda bolca soru işareti varken bu kez devreye umut tacirleri girdi. Tüm bölgede süreci fırsat bilen dolandırıcılar öğretmenlere ulaşarak "Bize para verin, isminizi listeden sildirelim" diyerek dolandırıcılık yapıyor.

UMUT TACİRLERİ İŞ BAŞINDA

Gazete İpekyol'a konuşan Eğitim-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Keklik, Bakanlıktan açıklama yapılmasını talep ederek, "İnsanlara farklı bireyler kişiler kurumlar umut tüccarlığı yapılıyor. Bölgenin tamamında dolandırıcılık ayağı oluşmuş. Üyelerimize gidip ben işinizi halledeceğim şu kadar para verirseniz listeden hayatınızı çıkaracağım deniliyor. Ciddi mağduriyetler yaşanıyor" dedi.
Sadece kendi üyelerine değil tüm açığa alınan öğretmenlere seslenen Keklik, "Bu tür dolandırıcılarına sakın ha sakın inanmayın! Resmi açıklama dışında hiçbir şeye inanmayın" diyerek uyarıda bulundu.
Uyarıların da yetersiz kaldığına vurgu yapan Keklik, "Bu uyarılarımız yetersiz kalıyor. İnsanlar çaresiz en ufak bir ışık gördüklerinde yöneliyorlar. O yüzden sorunu çözecek olan merci Bakanlık. Bakanlığın bu konuda ciddi açıklamalar yapması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

'BU VEBALİN ALTINDAN KALKILMAZ'

Sürecin psikolojik olarak öğretmenlerde bir yıpratma yaşattığını kaydeden Keklik, Şanlıurfalı FETÖ'den açığa alınan bir öğretmenin intihar etmek istediğini şöyle anlattı: "Resmi olarak hiçbir bilgi yok basından takip ediyoruz. Ciddi mağduriyetler yaşanıyor. Bir devlet memurunun geliri bellidir. 1- 2 aydır mağdur edilen insanlar var. Geçenlerde 1 ay gibi kısa bir süre Aktif-Sen üyesi olan ve FETÖ'den açığa alınan öğretmenle karşılaştım. Bana intihar etmeyi düşünüyorum dedi. Bu vebalin altından hiç kimse kalkamaz" şeklinde konuştu. 
EĞİTİM BİR SEN'Lİ ÖĞRETMENLER KAVULDU MU?
Keklik, Eğitim-Bir-Sen'e yönelik de ciddi bir iddiada bulunarak, "Dün yaklaşık 2 yıldan bu yana Eğitim-Bir-Sen üyesi olan ve açığa alınan 2 öğretmen, Eğitim-Sen 'e geldiklerini ve 'Sendikamıza gittik bizimle ilgilenmedi bizi kovdular' dedi" ifadelerini kullandı. 
"Daha önce de söyledim. Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun itiraz etti" diyen Keklik, gerektiğin de isim dahi verebileceğini belirtti.

'BÜTÜN SENDİKALAR KARŞI ÇIKMALI'

Keklik, bütün eğitim sendikalarına seslenerek "Eğer bir insan eline silah almamışsa düşünce özgürlüğü ve evrensel hukuk çerçevesinde bütün düşüncelerini açık bir şekilde ifade edebilmelidir. Yoksa bu işin ucu açıktır ve bizi şuna götürecek. Bu darbe sadece bir iki sendikaya değil bütün emek örgütlerine yöneliktir. Çünkü insanlarda şu algı oluştu. Herhangi bir emek örgütüne üye olmak her an hiç olabilir. Bugün A sendikasına üye olmak suçsa yarın başka bir iktidar gelir B sendikasına üye olmak suç olur. Bu süreç ciddi olumsuzluklar yaratır. Bütün emek örgütleri buna karşı duruş sergilemedikçe önümüzdeki dönemlerde Türkiye emek örgütleri çok ciddi darbe yiyecektir" dedi.

EĞİTİM-SEN'DEN ÜYELERİNE MADDİ DESTEK

Eğitim-Sen'den açığa alınan tüm üyelerine sürecin ağırlığı ve eşitlik ilkesinden dolayı maddi destek sağlayamadıklarını açıklayan Keklik, sendika tarafından hukuki çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.
Şanlıurfa'da sadece grevden ihraç edilen 3 öğretmene talepleri doğrultusunda maaşlarının 3'te 1'i kadarının genel merkez tarafından ödendiğini söyleyen Keklik, "Bu tüzüğümüzün gereğidir. Bu arkadaşlar göreve döndüklerinde genel merkeze aldıkları parayı geri öderler" dedi.

BAKANLIĞA ÇAĞRI

"OHAL'in arkasına sığınıp hukuksuzluğu dayatmak yerine bir hukuk sürecini işletmesini istiyoruz" diyen Keklik, Bakanlığa çağrıda bulunarak, "Talebimiz şudur, birinci ağızdan yapılan çalışmanın boyutu şudur, şu aşamaya gelinmiştir, şu tarihte açıklanacak kriterler budur diye bir açıklamanın olması ve umut tacirlerinin devrede çıkarılıp ve evrensel hukuk çerçevesinde sürecin işletilmesidir" diye kaydetti.


(Kaynak: Gazete İpekyol)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim