Öğretmen Diyarı

BES: Otomatik mi, Zorunlu mu? Çıkmalı mı, Kalmalı mı?
Otomatik veya zorunlu ön ekleriyle kullanılan Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) çalışanların çoğunun kafalarını karıştırdığına şahit olmaktayız. Sistemde kalma ve çıkma konusunda çalışanlar tereddüt yaşamaktadır. BES, tercihini sistemde kalma yönünde kullanan çalışanlar tarafından ‘otomatik’, çıkma yönünde kullananlar tarafından ise ‘zorunlu’ olarak tanımlanmaktadır. BES hakkında sendikaların olumlu ve olumsuz yönde yaptığı çok sayıda açıklama olup medyada geniş yer bulmuştur. Bu yazımda BES sistemi hakkında kısaca bilgi vermeye ve yapılan olumlu değerlendirmeleri Otomatik BES, olumsuz değerlendirmeleri de Zorunlu BES başlıkları altında derlemeye çalıştım.

BES

Bankaların yıllardır isteğe bağlı olarak hazırladığı BES otomatik - zorunlu hale getirilmiştir. 1000 ve üzeri çalışanı olan özel sektörde toplam 1.8 milyon kişi ise BES’e 1 Ocak itibarıyla girmişti. Bunlardan 836 bini BES’te kalırken, 974 bini ise sistemden çıkmıştır. Nisan itibarıyla 2,5 milyon memur ile 1,5 milyon özel sektör çalışanı olmak üzere toplam 4 milyon kişi daha otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) dahil olmuştur.

BES’e 45 yaş altı çalışanlar kadın, erkek ayrımı olmaksızın katılmaktadır. Prime esas kazancın veya emeklilik keseneğine esas aylığın yüzde 3’üne karşılık gelen tutarda BES kesintisi yapılmaktadır. Cayma hakkı bulunmaktadır. Cayma hakkı BES’e dahil olduğunuz tarafınıza bildirildikten sonraki 60 günlük süre içerisinde kullanılmaktadır. Bu süre içerisinde sistemden ayrılan çalışanlardan yapılan tüm kesintiler herhangi bir kesinti yapılmadan iade edilmek zorundadır.

Otomatik BES

Yüzde 25 devlet katkısı teşviki mevcuttur.

Sistemde devam etmeye karar verenlere 1000 lira tutarında devlet katkısı sağlanmaktadır.

Emeklilik halinde ise hesabındaki birikimi en az 10 yıl süreli yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana birikiminin yüzde 5'i oranında ek devlet katkısı teşviki verilmektedir.

Devlet katkısı hak ediş oranı 3-6 yıl için yüzde 15, 6-10 yıl için yüzde 35, 10 yılını dolduranlar için yüzde 60, sistemde en az 10 yıl bulunan ve 56 yaşını tamamlayan çalışanlar için yüzde 100’dür.

İşveren, çalışanların katkı paylarının yönlendirileceği fonlara ilişkin olarak faizli veya faizsiz şeklinde tercihlerini almakta, tercihte bulunmayanlar adına tercihte bulunabilmektedir.

Kişi 10 yıldan sonra dilerse ödediği miktarı toplu şekilde alıp sistemden çıkabilmekte, isterse ölene kadar emeklilik maaşı şeklinde alabilmektedir.

Tasarruf yapamayanlar için bir fırsattır.

 

Zorunlu BES

İsteğe bağlı değil zorunludur, sisteme giriş kişinin bilgisi dışında gerçekleşmektedir.

Emeklilik şirketine ve fonların kim tarafından yönetileceğine kişinin kendisi karar verememektedir.

Kesinti miktarı fazladır (yaklaşık çalışanın aldığı zam oranındadır).

Sistemde fon işletim kesintisi yapılmaktadır.

Fonların değer yitirme riski vardır. Anapara açısından herhangi bir güvence ve garanti mevcut değildir.

Emeklilik maaşı miktarının ne kadar artış veya azalış göstereceği net değildir.

Kişi katkı payları kesintisine üç aydan fazla ara verememekte, miktarını azaltamamakta veya artıramamaktadır.

Sistemde üç yıldan az kalanlar devlet katkısından faydalanamamaktadır. 3-6 yıl için yüzde 15, 6-10 yıl için yüzde 35, 10 yılını dolduranlar için yüzde 60. Sadece sistemde en az 10 yıl kalan ve 56 yaşını tamamlayan çalışanlar için yüzde 100’dür.

Bankaların çalışma sistemi faize dayalı olduğundan kişi ister istemez faize bulaşmaktadır.

Bankalar ve sermaye çalışanın kazancı üzerinden kar hesabı gütmektedir.

Emeklilik sorumluluğunun özel sektöre, bankalara kaydırılması endişesi mevcuttur.

Bankacılık sistemini ve sermayeyi güçlendirmektedir.

 İbrahim BIÇAK
ibrahimbicak @ hotmail.com

 https://twitter.com/bicakibrahim
Anahtar Kelimeler:
BES

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim