Öğretmen Diyarı

Belediyelere Yandaş Değil KPSS İle Personel Alınmalıdır
 KPSS'ye dayalı olarak personel alımları olduğu zaman hiçbir belediyede yandaş olanlar işe giremez, paralel bir yapı da bu şekilde oluşmaz.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin AKTAY, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada belediyelerin personel alımlarına dikkat çekerek bütçenin büyük kısmını personele ayrılmasının yanlış olduğunu vurguladı ve şu açıklamaları yaptı: "Belediyeler kanunu gereği aslında en fazla bütçelerinin yüzde 30'unu personele ayırmak durumundadırlar, geriye kalanını da yatırımlara ayırmak durumundadırlar. 

Bu belediyelerimiz ne yazık ki en fazla yüzde 30'unu vermesi gereken belediyelerimizin her birisinin yüzde 90'ına yakınını personele ayırdığını görüyorsunuz. Personele neden ayırıyorsunuz, personel belediyenin yerel bir istihdam yeri değildir, istihdam kapısı değildir. Belediyeler halka hizmet götürme yerleridir ve bütçeleri merkezi bütçeden paylarını bu amaçla alırlar. Personel tabi ki istihdam edilir ama sırf personel istihdamı gibi birincil amaçları yoktur." Aktay, bu miktarda bir bütçe ayırmanın sebebinin kendi yandaşlarını istihdam etmek olduğunu belirtti. 

Sorun Değil Çözüm Ortaya Konmalıdır

Yukarıda Sayın Yasin Aktay'ın dün yaptığı açıklamaları verdik. Personel alımlarıyla yapılan yanlışlıkları dile getirmesi güzel ancak sadece sorunun ortaya konması yeterli değildir, çözümün de ortaya konması lazımdır. Bilinen bir gerçektir ki bir belediye hangi partidense kendi adamını almak için uğraşıyor. Sözleşmeli ve taşeron personel alımları belediyelerin yetkisinde olunca isteyen belediye istediği kişiyi alabiliyor. A partisi A partiliyi işe alıyor, B partisi B partiliyi işe alıyor. Bu sistemi kökten değiştirmemiz lazım. 

Çözüm Nasıl Olmalıdır?

Belediyelerin tüm personel ihtiyacı kadrolu veya sözleşmeli olarak merkezi yerleştirmeye göre KPSS puanına göre yapılmalıdır. Nakil sorunu olduğu için de ikametgah şartı getirilmelidir. Örneğin: Siirt Belediyesi 20 personel alacaksa KPSS puanına göre Siirt'te yaşayanlardan atama yapılmalıdır. Bu şekilde hem adam kayırma olmaz hem de personel tayin olmak için uğraşmaz. Yeni modelde sözleşmeli olarak personel alımlarının bile KPSS puanına dayalı olarak yapılması en doğrusudur.  

Özetle; KPSS'ye dayalı olarak personel alımları olduğu zaman hiçbir belediyede yandaş olanlar işe giremez, paralel bir yapı da bu şekilde oluşmaz. Üstelik kimse de itiraz etmez çünkü puan üstünlüğüne alımlar yapılmış olacaktır.

Kaynak: www.kamupersoneli.net” 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim