Öğretmen Diyarı

Bedellinin paraları buraya harcanacak

MEMURLAR- Yaşı tutan yaklaşık 640 bin asker adayının hepsinin bedelli askerlikten faydalanması halinde 11.5 milyar gelir elde edilmesi hedefleniyor. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bedelli askerlikten elde edilecek gelirin sadece Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na (SSDF) aktarılacağını açıkladı. Gözler askerin ihtiyaçları için kullanılması gereken bu bütçeye çevrildi.

 

KAYNAK MİT’E AÇILDI

 

TSK'nın modernizasyon ihtiyaçları için ayrılan fonun, farklı amaçlar için kullanılmaya başlanması askerde rahatsızlık meydana getirdi. Daha önce Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Kanunu'nda yapılan değişiklikle Destekleme Fonu, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün de kullanımına açıldı. MİT ile Emniyet'in istihbarat ve güvenlikle ilgili yapacağı bazı alımlar artık bu fondan karşılanmaya başlandı. 1,5 milyar dolar bulunan fona tahakkuk eden yaklaşık 4,5 milyar doların ise Hazine'nin kasasında olduğu ve daha sonra kullanılmak üzere tutulduğu öğrenildi. 

Fondaki paranın önemli bir bölümü artık MİT için harcanıyor. Fona devredilecek paradan aslan payını yine MİT'in alabileceği konuşuluyor.

 

SSM devre dışı bırakıldı

 

Kanun ilk çıktığında MİT yetkilileri, SSM'ye ihtiyaçlarını bildiriyor ve bu gereksinimler fondan karşılanıyordu. Fakat Bakanlar Kurulu'nda çıkarılan bir kararla SSM devre dışı bırakıldı. Böylece SSM, MİT'in ne satın aldığını bilmeden sadece fondan ödeme yapmaya başladı. Bu da denetim sorunlarını beraberinde getirirken TSK'nın tepkisini çekti. 

 

Bedelli askerlik komisyondan geçti

 

AK Parti’nin bedelli askerlikle ilgili TBMM Başkanlığı’na sunduğu Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanu-nu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifin bugün TBMM Genel Kurul’una geleceği belirtildi. Sözleşmeli erbaş ve erliğe başvuruda ortaöğretim mezunları için başvuru yaşının 20’ye indirilmesi ve askerlik yapma şartının kaldırılması da teklif kapsamında.

 

TSK’dan itiraz var

 

Fonun kullanımına hem Savunma bürokratları hem de TSK itiraz etti. Askeri projeler için ayrılan bu fonun hatırı sayılır bir kısmının MİT'e kullandırılması tepki çekti. Askeri kaynaklar, "Fon, TSK'nın modernizasyon projeleri için kullanılıyordu. 2012'de çıkarılan kanunla MİT ve Emniyet'in de kullanımına açıldı. Son dönemde ise özellikle MİT için kullanılıyor" değerlendirmesinde bulundu. Askerin itirazlarını Başbakan’a ileteceği kaydedildi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim