Bu haber kez okundu.

Bedellide para iadesi olacak mı?

EVRİN GÜVENDİK


Kamuoyunda 'bedelli askerlik yasası' olarak bilinen 6582 sayılı Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu'nda değişiklik yapan yasa ile bedelli askerlik için ödenecek tutar geçen yıl 18 bin lira olarak belirlenirken daha önceki yasa gereği bedelli askerlik için 30 bin lira ödeyen çok sayıda vatandaş da 'para iadesi' için Meclis Dilekçe Komisyonu'na başvurdu. Komisyona gönderilen dilekçelerde ise 2011'de bedelli askerlik için 30 bin lira ödediklerini belirten vatandaşlar, 2014'te çıkarılan yasa doğrultusunda bedelin 18 bin liraya indirilmesi nedeniyle arada oluşan 12 bin liralık farkın ödenmesini talep etti.

MEVZUATA AYKIRI


Vatandaşların dilekçelerini işleme alan Komisyon ise Milli Savunma Bakanlığı'na yazı göndererek bedelli askerlikle ilgili vatandaşların 'para iadesi'nin karşılanıp karşılanmayacağını sordu. Bakanlık ise Komisyona gönderdiği yazıda 1111 sayılı Askerlik Kanunu'na eklenen geçici 52. maddenin "...18.000 Türk Lirası veya Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını defaten ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirirler" şeklindeki hükmünü hatırlattı. Bakanlık söz konusu kanunda daha önceki bedelli uygulamalarından 18 bin lira üzerinde ödeme yapmış olanlara iade yapılacağına dair herhangi bir hüküm bulunmadığına da işaret ederken komisyona gönderilen yazıda "18.000 TL'nin üzerinde yapılan ödemelerin yükümlülere iadesi mevzuat açısından mümkün değildir" ifadesine yer verildi.

\"Sabah\"

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber