Öğretmen Diyarı

Bedelli askerlikte bir müjde daha

Bakaya ve asker kaçakları da 'bedelli'den yararlanabilecek.

 

Bugün bir müjde de Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan geldi. Bakan Yılmaz, bedelli askerlikten bakaya ve asker kaçaklarının da yararlanabileceğini bildirdi.

"SİLAH ALTINDA OLANLAR DIŞINDAKİ HERKES"

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili olarak "Bugün itibariyle silah altında olanlar dışındaki herkes yararlanacak" dedi.

"BEN KOŞULLARIM UYSA DA BU HAKTAN FAYDALANMAM"

Yılmaz, açıklamasında "Taksit olmayacak. 700 bin kişiyi kapsıyor. Ben koşullarım uysa bu haktan faydalanmam, gider askerliğimi yaparım. Benim gibi düşünen insanlar vardır. Onun için hepsinin bu haktan yararlanacağını beklemek doğru değildir" dedi.

Yılmaz ayrıca vicdani ret ile ilgili çalışma yapmayı düşünmediklerini de söyleyerek, bedelli askerlik düzenlemesinden bakaya durumdakiler ile asker kaçaklarının da yararlanabileceğini belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında belli bekleyenlere müjdeyi vermiş, "Bedelli askerlikle ilgili önemli bir adım atmaya karar verdik. 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olun vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası ödemek karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik tartışmaları gündeme geldiğinde, konuya mesafeli bir açıklama yapmıştı.

Erdoğan, 18 Kasım'da Cezayir ziyaretinden önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken şunları söylemişti:
"Artıları var, eksileri var. Böyle bir dönemin içindeyiz. Nedense birileri zaman zaman bu işi kaşıyor. Doğru bir yaklaşım tarzı değil. Burada TSK'nın kanaatini bir kenara koymak da mümkün değil. TSK'nın ihtiyacını da gözardı ederek değil, değerlendirerek karar verilir ve hükümet uygulamaya koyar. Şu ana kadar böyle bir kanaati ne hükümet verdi ne de TSK. Bana da kesin olarak yansıyan bir şey söz konusu değil. Ben de artı ve eksileri ilgili mercilerle değerlendirmek durumundayım. Sırtımızda ağır bir küfe var gerçekten."
türkiye

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim