Öğretmen Diyarı

Bedelli askerlik bekleyenlere kötü haber!

MEMURLARGenelkurmay Başkanlığı yaşanan olayların ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bazı bakanlara bir brifingverdi. Brifingin detayları ise medyay yansıdı. Terörle mücadele konusunun temel teşkil ettiği brifingten bedelliaskerlik ile kötü haber geldi. Bedelli askerlik konusunun kesinlikle rafa kalktığı öğrenildi.

Habertürk'ün haberine göre, Başbakan Davutoğlu’na önceki gün GenelkurmayKarargâhı’nda sunulan brifingin ayrıntılarına ulaştı. Brifingde gündeme gelen konular şöyle sıralandı:

BEDELLİ ASKERLİK: Genelkurmay, askerlik sürelerinin kısaltılmasının ardından, özellikle 6 ay kısa dönem askerlik yükümlülerinin iç güvenliğe katkısının çok sınırlı olduğunu belirtti. Bedelli askerlik uygulamalarının mali imkânları yetersiz kesimlerde yarattığı rahatsızlığa ve bölgesel gelişmelerin ortaya çıkardığı güvenlik risklerine işaret edildi. Karargâhın olumsuz bakışı karşısında, bedelli askerlik uygulaması düşüncesinin kesinlikle rafa kaldırıldığı ifade edildi.

SINIRLARA RADAR: Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı, 2033 yılına kadar uygulamaya geçecek 27 modernizasyon projesi hakkında bilgi verdi. Öncelikli proje olarak sınır güvenliği üzerinde duruldu. Birinci adım olarak Suriye ve Irak, ardından İran sınırı kalekol, sabit radar, gözetleme ve acil alarm sistemleriyle donatılacak.

YASAL GÜVENCE: Genelkurmay,

terörle mücadele operasyonlarında görev alan personelin yasal güvenceye kavuşturulması beklentisini 2 yıl önce hükümete bildirmişti. 

Bu beklenti yinelendi. Askeri personelin sivil mahkemede yargılanmaması, eğer yargılanacaksa da, orgeneraller için Başbakan, jandarma personeli için İçişleri Bakanı, diğer askeri personel için Milli Savunma Bakanı izninin şart koşulması talep edildi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol