Öğretmen Diyarı

Bebekleri en iyi nasıl beslemeli?

Beslenme anne karnında başlar ve hayatımız boyunca devam eder. Gebelik süresince, annelik hamilelik başlangıç ağırlığı ve hamilelik süresince aldığı kilolar , bebeğin doğum ağırlığını belirler. Bebekler , yaşamlarının ilk günlerinde doğum ağırlığının % 6 sını kaybederler, fakat 7-10. günlere gelindiğinde bebekler tekrar doğum ağırlığına ulaşırlar. Bir bebek 4-6. ayda doğum ağırlığının 2 katına , 1 . senenin sonunda ise 3 katına ulaşır. Bebeğin ilk yıl boyunda % 50 artış meydana gelir, 4. senenin sonunda boyu doğum uzunluğunun 2 katına çıkar.

Çocuğunuzun veya bebeğinizin dengeli ve yeterli beslenip beslenmediğini takip etmenin en iyi yolu yaşına veya ayına uygun olması gereken kafa çevresi, boy uzunluğu ve kilo takibinin yapılmasıdır.

Bebeklere ilk 6 ay yalnızca anne sütü öneriyoruz. Sütün olmadığı ya da yetersiz kaldığı durumlarda anne sütüne ek olarak ayına uygun devam mamaları önerilebilir. Peki anne sütünde neler var, neden özellikle anne sütü ?

Hiç tartışmasız anne sütü!
Anne sütü tartışmasız  bebekler için en iyi ve doğru seçim. Bileşimi , yeterli enerji ve besin öğelerini barındırıyor. İmmün sistemi destekleyici  özel maddeleri içeriyor ve vücudu enfeksiyonlara karşı ve bebekte oluşabilicek diyare ( ishal ) ve orta kulak iltihabına karşı koruyor. Anneyle bebek arasında güçlü bir bağ oluşturuyor, ekonomik, steril, allerjen değil ve kolay sindiriliyor.

Doğumdan sonra verilen ilk anne sütü çok önemli, çünkü colostrum adı verilen bu koyu sarı sıvı  bebeğin ilk bir haftalık ihtiyacını karşılıyor.  İçeriğinde az yağ ve karbonhidrat , fakat büyük oranda protein içeriyor. Aynı zamanda bebeğin  İmmün sistemini  destekleyen en önemli kaynaklardan bir tanesi.

İlk altı ay
İlk 6 ay yalnızca anne sütü , 6. aydan sonra desteklenerek 1 sene boyunca anne sütü + ek gıda alması önerilir. Ek gıdaya erken geçildiği durumlarda bebeğin anne sütünü bırakması ve annenin sütünün azalması ile karşılaşılabilir.

1 yaşından önce inek sütü tüketilmemelidir. Bunun nedeni  anne sütünde %60 whey protein ( sindirimi kolay ), % 40 kazein ( sindirimi zor ) var, inek sütünde ise % 20 whey protein,  % 80 kazein var.

Yeni doğan için en besleyici ve sağlıklı gıda anne sütüdür. Ancak 6.aydan sonra sadece anne sütü bebeğin enerji ve besin ihtiyacını karşılamaya yetmez. Bu durumda devreye anne sütüne ilave  olarak  ek besinler girer. Bir bebeğin demir depoları  gebeliğin son üçüncü ayında dolar. Ancak anne sütüyle beslenen bir bebekte demir depoları ilk 5-6 ayda tükenmeye başlar ve bebeğe anne sütü dışında bir demir kaynağı gerekir.

Peki ek besinler…
Ek besinler yüksek enerjili gıdalardan seçilmelidir. Çünkü bebeklerin bir öğünde alabilicekleri miktar azdır. Tam tahıllı muhallebiler bebeğe ilk başlanması uygun görülen besindir. Daha sonra sebze çorbalarının  verilmesi uygundur. Gün aşırı yeni bir sebze eklemek , herhangi bir allerjik durumda bebeğin hangi gıdaya karşı direncinin olduğunu saptamak açısından önemlidir. Yine bu dönemde meyve püresi ve katı yumurta sarısının ¼ i ile başlanır, 3-4 günde bir ¼ arttırılır. 7. aydan itibaren diyete dana eti, tavuk eti, balık eti eklenmelidir. Et, protein, demir ve çinko gibi mineraller açısından zengindir. Başlangıçta kıyma olarak, çiğnemeyi öğrendikten sonra köfte şeklinde  verilmesi uygundur.  Bu dönemde yine kahvaltı yavaş yavaş başlanır. ( ekmek içi, pekmez, az tereyağ, pastörize peynir, ekmek , yumurta sarısı ¼  .  ) 8.ayda    kurubaklagiller çorbalara eklenebilir. 9-10. ayda yumurta beyazı eklenir. Bu dönem artık bebeğin aile sofrası için hazırlanmış yiyeceklerden uygun olanlarla beslenebileceği aylardır.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
bebekleri iyi beslemeli

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol