Öğretmen Diyarı

Bebeğiniz diş çıkarıyorsa!

Diş çıkarma çok olağan bir durum. Ateş, ishal, huzursuzluk gibi durumlar sık görüldüğünden çoğu zaman aynı dönemde karşımıza çıkabilir. Sadece diş çıkarma bu belirtilere neden olmaz! Başka bir hastalığın ateş, ishal ve huzursuzluğa neden olması da mümkün. Eğer sizi endişelendiren başka belirtiler de olursa doktora başvurmanız faydalı olur. Sorunun sadece diş çıkarmadan kaynaklandığını düşünmeyin. Bebeğinizde diş çıkarmanın yanı sıra başka bir sorun olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza başvurmakta gecikmeyin! Genel diş kontrolü için ise diş doktoruna bebeğiniz 1 yaşını doldurunca giderseniz daha iyi olur.

Anne-babaya düşen
Sıkıntı çeken bebeğinizin dişetine hafif basınç uygularsanız bebekte bir rahatlama olur. Bu nedenle ellerinizi yıkadıktan sonra bir parmağınızı o bölgeye hafifçe bastırın veya bebeğin temiz bir bezi ısırmasına izin verin. Eğer diş çıkarma ağrılıysa ve iştahsızlığa yol açıyorsa, farklı bir biberon ucu veya ağızlı bardak kullanın. Bu onun rahat beslenmesini sağlar.

Soğuk nesneler dişetindeki kızarıklık ve şişliği azaltır. Bu nedenle tecrübeli anne-babalar temiz, dondurulmuş bezleri kullanırlar. Aynı zamanda su içeren dişlikler buzdolabında soğutularak kullanılır. Tabii biz yine de dişetlerine uzun süreli aşırı soğuk uygulamanızı önermeyiz! Bu arada bebeğin boğulmasına neden olabilecek herhangi bir şeyi ağzına götürmemesine mutlaka dikkat edin!

Ağrı kesicilere dair!
Diş etlerine sürülen ilaçlar: Eczaneden alacağınız bazı ilaçlar ağrıyı kesmek için doğrudan dişetinin üstüne sürülür. Bunlar diş etlerini belirli bir süre için uyuşturur. Ancak bazı bebekler bu ilaçların tatlarını beğenmezler. Ayrıca ilaçların bebeğin boğazına değmemesi gerekir! Çünkü o bölgenin uyuşması öğürme refleksini hafifletir. Yemeklerin akciğerlere kaçmasına neden olur.

Ağız yoluyla alınan ağrı kesiciler: Parasetamol veya ibuprofen içeren ilaçlar ağrının azaltılmasında faydalı olur. Bunlar daha önce bahsedilen yöntemler denendikten sonra birkaç kez verilir. Diş çıkarırken çok ilaç kullanmamak daha uygun olur. Çünkü altta yatan başka bir hastalığın yarattığı ateşi düşürebileceğinden hem sizi hem doktorunuzu o hastalıktan habersiz bırakır. Unutmayın; bebeklere aspirin içeren ilaçların kesinlikle verilmemesi gerekir! 16 yaşından küçük çocuklarda aspirin kullanımı reye sendromu denen bir hastalığa yol açabilir.

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim