Öğretmen Diyarı

Başörtülü mesai bayramdan sonra

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 'demokratikleşme paketi'yle ilgili bayram öncesinde idari düzenleme gerektiren hususların tamamlanmasının ve bayramı izleyen hafta içinde de yasal düzenleme gerektiren konuların Bakanlar Kurulu üzerinden 'Parlamento'ya ulaşmasının öngörüldüğünü açıkladı. Paketteki idari düzenlemeler arasında, kamuda başörtüsüne serbestlik, Mor Gabriel arazisinin vakfa iadesi, ilkokullarda andımızın kaldırılması ve Roman Enstitüsünün kurulmasını öngörüyor.

 

Adalet Ergin, Necmiye-Mehmet Yazıcı Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nin açılışı dolaysıyla geldiği Aksaray'da, Demokratikleşme Paketi ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Yasal düzenleme Meclis'te

 

Başkan Erdoğan'ın pakete ilişkin bilgileri daha önce açıkladığını hatırlatan Bakan Ergin, "O minvalde çalışmalar devam ediyor. Dün gece de detaylarına ilişkin bir takım bilgiler verildi. (Demokratikleşme Paketi) Bayram öncesinde idari düzenleme gerektiren hususların büyük ölçüde tamamlanması öngörülüyor. Bayramı izleyen hafta içerisinde de temenni ediyorum ki yasal düzenleme gerektiren konuların düzenlemesi Bakanlar Kurulu üzerinden Parlamentoya ulaşır diye öngörüyoruz" diye konuştu.

 

Başörtüsü olayı çok net

 

Bir gazetecinin, "Başörtüsüne ilişkin konularla ilgili bir takım kafa karışıklıkları var bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Ergin, şunları söyledi: "Kafa karışıklığına gerek yok, kafayı karıştıran bu haberleri yapanlar. Olay çok net . Şu anda kılık kıyafet yönetmeliğinin 5. maddesinde sınırlamalar, yasaklamalar var. O yasaklamaları kaldırıyoruz. Yine aynı kılık kıyafet yönetmeliğinin 6. maddesinde ise bu yönetmelikteki düzenlemelerden muaf istisna tutulan konular var 6. maddede... Bu 6. maddedeki istisnai konular aynen korunuyor. Burada kafa karıştıran herhangi bir husus söz konusu değil."

 

ROMANLAR'DAN BAŞBAKAN'A DAVULLU ZURNALI TEŞEKKÜR

 

Bandırma'da Müzisyenler Eğitimciler Kültür ve Sanat Derneği ile Müzik ve Sahne Sanatçıları Dayanışma Derneği üyeleri, Çınarlı Mahallesi'nde düzenledikleri basın toplantısında, "Biz Romanlara gönlünü açan Başbakanımıza bizim de gönül kapımız her zaman açıktır" şeklinde tezahüratta bulundu. "Başbakanımız seninle yürüyeceğiz bu vatan toprağında", "Dik dur eğilme Romanlar seninle" yazılı dövizler taşıyan Roman vatandaşlar, davul zurna eşliğinde Başbakan Erdoğan'a teşekkür ederek, pakete destek verdiklerini belirtti.

 

Ezberle değil bilimle yetiştirelim


Adalet Bakanı Sadullah Ergin, pakette yer alan Andımızın kaldırılmasıyla ilgili soruyla ilgili ise şunları kaydetti: "Körpecik dimağlara 60 yıldır bu Andımızı okutuyoruz. Bugün geldiğimiz noktaya baktığınızda bu ülkede sosyolojik olarak, millet bilinci olarak geldiğimiz noktayı bir değerlendirelim. İnsanlara, yavrulara bunları okutmakla kalplerinde bunları yerleştirebildik mi? Pozitif bilimde ve eğitimde bu duyguları çocuklarımızın gönlüne, beynine daha farklı yöntemlerle yerleştirmemiz gerekiyor. Bugün geldiğimiz nokta bize bunu söylüyor. Onun için gelişmiş dünyada bu şekilde söylem görmek çok kolay değil. Biz pozitif bilimle çocuklarımızın gönlüne ve yüreğine inşallah bu ülke sevgisini, bayrak sevgisini, millet sevgisini, büyük Türkiye'nin idealini yerleştirmenin yöntemlerini uygulamaya geçiriyoruz."

 

Star Gazetesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol