Öğretmen Diyarı

BAŞBAKANDAN BİR MÜJDE DE ONLARA..

Başbakan müjdeyi Almanya da verdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bundan sonra sadece Türkiye'de değil, yurt dışında, nerede olursa olsun, doğum yapan her anneye ilk altın devletten olacak.Annelerimizi bu anlamda desteklemek için ilk çocuğa, 300 TL ya da yarım altın, 2. çocuğa 400 TL, 3. çocuğa ise 600 TL yani tam bir altın, devletimizden dünyanın her yerindeki vatandaşlarımıza hediye" dedi.

 

Başbakan Davutoğlu, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından Almanya Tempodrom Kongre Merkezi'ndeki ‘Berlin Buluşması’ etkinliğine katıldı. 77 milyondan, Anadolu'nun manevi önderlerinden sizlere selam getirdim diyerek konuşmasına başlayan Başbakan Davutoğlu, "Hazreti Mevlana'yı da ziyaret ettim ondan da size manen selam getirdim. Barbarlığın, zulmün, yabancı düşmanlığının, terörün olduğu bu dönemde benim torunlarım 'gel' desinler. 'Ne olursan ol gel. Bizim diyarımız, bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değildir gel' desinler dedi. Hazreti Mevlana'nın da selamı üzerinize olsun. Kırşehir’den Ahi-Evran’ın da selamını getirdim." ifadelerini kullandı.

 

“52 yıl önce tahta valizlerle Berlin’e ilk gelen onurlu, çilekeş, vakurlu insanlar bu gün bu tabloyu görselerdi gurur duyarlardı” diyen Davutoğlu, Almanya'ya ilk gelenlerin torunlarının bugün Almanya'da çok iyi makamlarda olduğunu kaydetti. Davutoğlu, "Arkalarında da çok güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti var. Her an yanında olacak bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Onun için değerli Berlinliler sizlerden beklentimiz ve talebimiz her zamankinden daha fazla. Her zamankinden daha güçlü bir şekilde kimliğinize, örfünüze adetinize sahip çıkmanızdır. Sayın Merkel ile bir çok konuyu görüştük. Meselelerin farkındayız, sizlere güveniniz tam. Ancak bundan sonra çok daha fazla hizmetler için yola çıkmaya kararlıyız. Entegrasyon konusunda hiçbir şek ve şüphe olmamalıdır ki Türk vatandaşlarımız Avrupa ve Almanya’ya entegrasyon noktasında üzerine düşeni yapmıştır. Ama herhangi bir şekilde kimliğinden, dilinden, örfünden, fedakarlık ederek bir entegrasyon düşüncesi olmamıştır ve olmayacaktır" diye konuştu.

 

“DÜNYADAKİ DOĞUM YAPAN HER TÜRK ANNEYE ALTIN VERİLECEK”

 

Başbakan olarak Berlin'e ilk ziyaretinde hediye ile geldiğini anlatan Davutoğlu şunları söyledi, "Türkiye'de aileye destek programı ilan ettik. Özellikle anneler, çalışan annelere bir takım müjdeler verdik. Tabi Türkiye'nin Sosyal güvenlik Kurumu sistemine bağlı olarak çalışanlara yaptığımız bu ikramı, sizden esirgeyemezdik. 2 hediye ile geldik. Bir, bundan sonra sadece Türkiye'de değil yurt dışında nerede olursa olsun, doğum yapan her anneye ilk altın devletten olacak. Annelerimizi bu anlamda desteklemek için ilk çocuğa, 300 TL ya da yarım altın, 2. çocuğa 400 TL, 3. çocuğa ise 600 TL yani tam bir altın, hediye devletimizden dünyanın her yerindeki vatandaşlarımıza. Doğuma ibraz edilen, başkonsolosluğumuzda doğum tescil edildiğinde inşallah bu hediyeyi de anneler alacak, babalar da teşekkür edecek, hem anneye hem de Türkiye Cumhuriyeti'ne. Yine bir çok gurbetçimiz için vaktinde sıkıntı olan ve evlatlarını evlendirmek istediğinde bir şekilde sıkıntıya karşılaşan bir durumdan onları kurtarmak için inşallah 18 yaşına kadar kendi çocuklarının çeyiz hesabı olarak, o çocukların evliliğine yardım ve hazırlık anlamında tasarruf yapıldığı zaman, bu tasarruf ne kadarsa onun yüzde 15'ini de devlet çeyiz hesabı olarak vatandaşlarımıza verecek. İşte artık kendi vatandaşlarının yeni doğan bebeğine bile altın takabilen güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti var"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim