Öğretmen Diyarı

Başbakan Yardımcısı, Numan Kurtulmuş'un bir süredir tekrar ettiği liyakat vurgusu hayata geçer mi?

Gerçi böyle bir dönemde dahi MEB ve DSİ gibi kurumlar, yine kariyer ve liyakati dışlayan sözlü sınavlı alıma yöneliyorlar.

Ama, aksi yöndeki uygulamalara rağmen, memurlar.net olarak, Numan Kurtulmuş'un kariyer ve liyakat vurgulu bu sözlerini önemsiyoruz.

İşte Kurtulmuş'un, son oarak bir TV programında yaptığı açıklamalar:
"Benim gibi düşünen adam devlette olsun değil, esas meselemiz ehliyet, liyakat ve millete sadakat olmalıdır.

Dini, seküler fark etmez, gerçekten ehliyeti, liyakati ve millete sadakati olan insanlar gelsinler, devletin kadroları içinde yer alsınlar.

Ümit ederim ki 15 Temmuz saldırısı böyle bir dönüşüme de vesile olur.

Bu anlamda Türkiye büyük hayır sağlamış olur diye düşünüyorum.

Herkes kendi düşüncesiyle, mezhebiyle, meşrebiyle, siyasi görüşüyle, kendisine bir kariyer imkanını devletin çatısı altında bulabilmelidir.

Bu olursa zaten bu örgütlere ihtiyaç yok.

O tür (geleneksel, muhafazakar) ailelerden gelen insanların önünü kapatırsanız, FETÖ gibi adamlar da çıkıp diyor ki 'merak etme ben seni yükseltirim' diyor. Bu sefer bir gizli örgütlenme, paralel bir yapılanmaya zemin hazırlıyorsunuz.

İçkisini içen de gelecek, içmeyen de gelecek, hanımı başörtülü olan da gelecek, olmayan da gelecek.

Böylesine bir özgürlük ortamını devletin kadroları içinde sağlarsanız, FETÖ'ye ihtiyaç duymayacak kimse.

Esas kırmamız gereken şey bu.

Hem demokratikleşmeyi sağlayacağız, siyasal katılımda kimsenin önünde engel kalmayacak hem de şeffaflaşmayı sağlayacağız. Ekonomik ve siyasi kararlar, sadece devlet aygıtı tarafından alınırsa devlet çok cazip bir yer haline geliyor.

Bunu mümkün olduğu kadar halkla paylaşmak, halkın siyasal katılım süreçlerine daha muktedir bir şekilde girebilmesini temin etmek gerekiyor. Ama yeterli değildir. Demokratikleşmeyi ve şeffaflaşmayı, bütün unsurlarıyla ortaya koyarsanız, hatta devlet memuriyeti için liyakat esaslı yeni bir yapılanma yaparsanız, devleti ele geçirilecek bir kurum olmaktan kurtarırsınız.
Kaynak: "www.memurlar.net" 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim