Öğretmen Diyarı

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay\'ın açıklaması

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK'lı Mahsum Korkmaz'ın heykelinin kaldırılmasıyla ilgili ''Böyle şeylere müsamaha edilmez. HDP kesiminin de onayladığı bir şey değil. Bugün gereken yapıldı, yapılır. Sürece provokasyondur'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, NTV canlı yayınında Funda Görey'in gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor.

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Yolçatı köyünde PKK üyesine ait heykel dikildi. Lice Sulh Ceza Mahkemesi el konulma kararı verdi. İçişleri Bakanlığı da heykelin kaldırıldığını bildirdi. Çıkan gerilimde bir kişi öldü, bir kişi yaralandı. Heykel tam da bu süreçte neden dikildi? Dikilme aşamasında engel olunması gerekmez miydi?

-Tabii son günlerde heykel olayı çıktı. Ben Perşembe günü çözüm süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulunuyorum. Kırsal kesimde bir heykel. Bir iki gazete ertesi gün haber olarak veriyor. Çözüm sürecinde mutlu olmayan kesimlerden de beyanatlar geliyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. bugün gereken yapıldı, yapılır. Böyle şeylere müsamaha edilmez. Sürece provokasyondur. HDP kesimininde onayladığı bir şey değil. Onların da bilgisi dahilinde değil. Bölgeden bize de bilgi gelmedi son anda haberlere yansıdığı gün oraya dikilmiş oldu.

Van'ın Gürpınar ve Saray ilçelerinde mayınlı saldırılarda bir polis yaralandı. ''Yol haritasını önce kendimiz oluşturacağız dediniz'' son açtıklamanızda. Eylül sonuna kadar süre verdiniz. Nasıl bir takvim bekliyor bizi?

Bundan sonra görüşme heyetleri genişleyecek. Kandil ile görüşmelerin de faydalı olacağını düşünüyorum.

milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim