Öğretmen Diyarı

Başbakan'dan Gençlere 30 Bin TL Karşılıksız Devlet Desteği Müjdesi!
 Başbakan Binali Yıldırım, "Ne derseniz deyin, ne yaparsanız yapın, bu ülkede bir terörist kalmayıncaya kadar bu mücadele devam edecek. İçerideki ve dışarıdaki bütün destekçilerin hevesini kursağında bırakacağız." dedi. 
Yıldırım, Erzincan Tavuk Kombinası açılışı ve Genç Çiftçi Projesi kapsamında düzenlenen hayvan dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, 25 ilde hayvan yetiştiricilik bölgesi oluşturacaklarını belirterek, hiçbir meranın atıl kalmayacağını vurguladı.

Yıldırım, 184 ovayı da sit alanı ilan edeceklerini ifade ederek, bu alanlara çivi dahi çaktırmayacaklarını dile getirdi. 2023'e kadar 7 milyon hektar araziyi sulu tarıma açmayı hedeflediklerini belirten Yıldırım, tarlada ziyan olan ürün döneminin kapandığını ve ürünlerin lisanslı depolarda muhafaza edileceğine işaret etti.

Yıldırım, alın ve akıl terinin mutlaka karşılığını bulacağına değinerek, "Çiftçimiz kalkınacak, tarım kalkınacak ve nihayet Türkiye kalkınacak. Ülkemiz, Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine, Cumhuriyetin 100'üncü yılında mutlaka ulaşacak. 79 milyonun birliğini beraberliğini, kardeşliğini, tek millet, tek devlet, tek vatan olarak gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

- "30 bin liraya kadar hibe desteği devam ediyor"

Tarımda gelişmeyi sağlamak için Tarım Bakanlığının genç çiftçilere her zaman farklı muamele ile yaklaştığına dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bugün de genç çiftçilere yönelik 30 bin liraya kadar hibe desteği devam ediyor. 2016 yılı içinde bu desteklerden toplam 441 vatandaşımız başvuru yaptı. Bunların bir kısmına küçük ve büyükbaş hayvancılık desteği verildi. Kabul edilen projeler için bu ana kadar 51 bin baş sığır, 80 bin koyun ve keçinin hibe olarak dağıtılmasına karar verildi. Bu kapsamda, bugün de Erzincanlı 103 genç çiftçi girişimciye 618 büyükbaş 24 genç çiftçiye 960 küçükbaş hibe desteği dağıtılacak."

Yıldırım, açılışı yapılacak tesiste emeği geçen herkese teşekkür ederek, 74 milyon liraya mal olan projenin 105 bin metrekare alan içerisinde yapıldığını bildirdi. 

Tesislerin, günde 8 bin kesim yapabilecek ve 2 bin 600 ton et depolama kapasitesine sahip olduğunu belirten Yıldırım, bu kombinenin, ilçeler ve köylerde yaşayan, geçimini tarımla sağlayanlar için önemli bir ekmek kapısı olduğunu söyledi.

Yıldırım, böyle tesislerin, Erzincan gibi ekonomisi tarıma dayalı iller için çok önemli olduğuna işaret ederek, "Tesis, bölgedeki 9 ilçede sadece Erzincan'da değil, etraftaki 9 ilde tavukçuluğun gelişmesine de katkı sağlayacak. Burada yapılan kesimlerin tamamı İslami usullere göre 'helal kesim' olacak. Binlerce aile buradan geçimini sağlayacak. Beraberinde sektörü buraya taşıyacak ve lokomotif görevi olacak bir yatırım. Başta Erzincan olmak üzere bu yatırımın bütün bölgeye hayırlı olmasını diliyorum." ifadesini kullandı.

  Akşam saatlerinde Üzümlü'de doğal gaz tesisi açılışı yapılacaklarını vurgulayan Yıldırım, doğal gazda sıranın artık ilçelere geldiğine ve sırayla bütün ilçelere bu hizmeti ulaştıracaklarına dile getirdi.
"Toplulaştırma ve sulama tek bakanlıkta toplanacak" 

Yıldırım, tarımda 2023 hedeflerinin yıllık 150 milyar dolar gelir olduğunu anımsatarak, ihracatı da 40 milyar dolara çıkarmak istediklerini aktardı.

Bu hedefleri hayata geçirmek, vatandaşların gıda arz güvenliğini teminat altına almak ve küresel alanda daha fazla söz sahibi olmak için ellerinden gelen bütün gayreti gösterdiklerini belirten Yıldırım, bunun için toprakların korunması ve tarım alanlarının inşaat için kullanılmaması gerektiğine dikkati çekti.

Yıldırım, tarım arazilerine beton değil, fidan dikeceklerini ifade ederek, 2 bakanlık altında yapılan toplulaştırma ve sulamayı da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çatısı altına alınacağını söyledi. 

Ülkenin kalkınması ve gelişmesi için her türlü gayretin ortaya konulduğunu bildiren Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ülkenin her köşesinde bir yandan Feto, bir yandan bölücü terör örgütü, diğer yandan DHKP-C bilimum şer odaklarıyla amansız mücadele ediyoruz. Bu mücadelede her gün yeni başarılar elde ettikçe bazılarının nasırına bastığımızı biliyoruz, ciyak ciyak bağırıyorlar, ses veriyorlar. Ne derseniz deyin, ne yaparsanız yapın, bu ülkede bir terörist kalmayıncaya kadar, bu ay yıldızlı bayrak ülkenin her köşesinde dalgalanmayıncaya kadar bu mücadele devam edecek. İçerideki ve dışarıdaki bütün destekçilerin hevesini kursağında bırakacağız."     

- Genç çiftçilere sertifikaları veridi

Başbakan Yıldırım, konuşmasının ardından Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Genç Çiftçi Destekleme Projesi kapsamında 7 çiftçiye, sertifikalarını verdi.

Yıldırım daha sonra eşi Semiha Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve milletvekilleriyle birlikte, Erzincan Tavuk Kombinası'nın açılışını gerçekleştirdi.

"Allah hayırlı uğurlu etsin, ya Allah bismillah.' diyerek açılış kurdelesini kesen Yıldırım, daha sonra tesiste incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak:  AA
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim