Öğretmen Diyarı

Başarısız olan memurlar işten atılacak mı?  Kamuya performans sistemi mi getiriliyor?
 Kamuya performans sistemi mi getiriliyor?
Hükümet Programı'na göre yılsonuna kadar Kamu Personel Reformu yapılması kararlaştırılmışken Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan "Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı'nın" kamu kurumlarının görüşe açılması anlaşılabilir bir davranış değildir. Çünkü, mevcut mevzuata göre hazırlanan taslağın anlamı zımnen reformun yapılmayacağıdır. Önceliğin reforma verilmesi gerekirken kolaycılığa kaçılarak lime lime dökülen bir mevzuatla performans sistemi kurulmaya çalışılması temelleri çürük bir binanın üzerine villa kurmaya benziyor.

Taslağa bakıldığında KİT personeline uygulanan sicil ve başarı değerlendirmesini düzenleyen yönetmelik kaldırılarak memurların ve sözleşmeli personelin tamamına yönelik bir performans değerlendirme sistemi getirilmektedir.

Taslakla, Devlet Memurları Sicil Yönetmeliği'nin 2011 yılında kaldırılmasından sonra memurlar açısından oluşan boşluk kaldırılmaya çalışılmaktadır. Ancak, memurlar açısından dayanak maddesinin olmadığını düşünüyoruz. 657 sayılı Kanun'un bütün maddelerinin aynı kefeye konularak dayanak maddesi oluşturulması doğru değildir.

Başarılı memurun maaşı artacak mı?

Kurulan sistemin temeli başarının ödüllendirilmesine dayandırılmalıdır. Ancak, taslakta bunu göremiyoruz. Basında çıkan haberlere göre memura 'başarı puanı' verileceği ve memur 'başarılı' bulunursa ücreti artacağı, yurtdışına gönderileceği, başarısız bulunursa görevi ya da görev yeri değiştirileceği, eğer memur sözleşmeliyse ve "başarısız" bulunursa cezası daha da ağır olacağı ve sözleşmesi fesh edilerek işten atılacağı ifade ediliyor. Ancak, bu taslağa göre memurların maaşının artacağı yönünde bir düzenleme yoktur ve olamazda. Çünkü, yönetmelikle maaş artışı sağlanamaz. Maaş artışının nasıl yapılacağı mevzuatta açıkça belirtilmiş olup, yönetmelikle belirtilen performans kriterlerine göre memurların maaşının artacağı yönünde bir düzenleme yoktur.

KİT personeliyle ilgili mevcuttan farklı bir düzenleme mi getiriliyor?

Mevcut uygulama bilinmeyince böyle garip haberlerin yapılması kaçınılmazdır. Taslağa göre başarısız bulunan sözleşmeli personelin sözleşmesinin feshi mümkün değildir. Çünkü, 399 sayılı KHK'nin 42 ve 43'üncü maddelerine göre; Sicil ve başarı değerlemesi (D) düzeyinde (59 ve aşağı puan) olanlarla başka bir sicil amirinin yanında, bulundukları görevin temel ücreti tutarında bir ücretle altı ay daha denenmek üzere yeni bir sözleşme yapılır ve bu süre sonunda da sicil ve başarıları (D) düzeyinde olanların sözleşmeleri fesh edilir ve haklarında 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanır.Dolayısıyla zaten mevcut uygulamada sicil ve başarı değerlemesi 59 ve aşağı olanlara nasıl bir işlem yapılacağı belirlendiğinden bu düzenlemeyi bilmeden yapılan haberlerin personeli panikletmeden öte bir işlevi olmayacaktır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Ahmet ünlü
Yeni Şafak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim