Öğretmen Diyarı

Bari memura emekli olurken zulmetmeyin

Daha önce bu köşeden konuyu detaylı bir şekilde açıklamamıza ve emekli aylığı bağlanırken memurun mağduriyetinin nasıl önleneceğine ilişkin önerimizi açıklamıştık. Ancak, üzülerek görüyoruz ki herhangi bir gelişme olmadı. Düşünün ki 25 yıl çalışmışsınız ve emekli olmak için dilekçenizi veriyorsunuz. Tahmini olarak da emekli maaşınızı ve ikramiyenizi hesaplatmışsınız. Her şeyin yolunda gittiğini düşünürken size bağlanan emekli maaşı bütün düzeninizi bozuyor. Ne hissedersiniz ve hangi çözümü bulabilirsiniz. İşte bizim önerimiz bunlar olmadan, kimse üzülmeden ve mağdur olmadan getirilen bir çözümdü.

Bu yazımızda özetle şunları demiştik; "Memurların en fazla karşılaştığı sorunlardan birisi de hizmet belgelerine güvenerek emekliye ayrılmaları ve emekli aylığı bağlanan derece ve kademelerinin daha sonra değişmesidir. Bu durum ise memurun emekli aylığında büyük bir düşüşe sebep olmaktadır. Örneğin 1/4 derece kademe ve 2200 ek göstergeden emekli olan bir personelin emekli maaşı ile 2 / 3 derece kademe ve 1600 ek göstergeden emekli olan personelin emekli maaşı arasında yaklaşık olarak 200 TL fark bulunmaktadır. Ayrıca ikramiyede ciddi bir düşme olacak. Bazı unvanlar için bu rakam çok daha fazladır. Bu fark da memur emeklisi için önemli bir tutardır. Böyle bir durumda emeklilik talebini geri çekmenin mümkün olup olmadığını Danıştay kararları çerçevesinde açıklamaya çalışacağız ve hukuki düzenleme yapmadan bu tür mağduriyetlerin nasıl önlenebileceğine ilişkin bir öneride bulunacağız. Danıştay 11. Dairesinin Esas No : 2006/9285, Karar No : 2009/2412 nolu kararında bu konu detaylı bir şekilde açıklığa kavuşturulmuştur.

Sonuç ve Çözüm Önerisi içinse şunları söylemiştik

Emekli olmak isteyen memurlar emeklilik dilekçelerini kendi kurumlarına vermekte ve kurumları da emeklilik onayını alarak Sosyal Güvenlik Kurumuna göndermektedir. Şayet kurumların göndermiş olduğu hizmet belgesindeki derece ve kademeden Sosyal Güvenlik Kurumunun emekli aylığı bağlanmasına esas teşkil eden derece ve kademede farklılık varsa emekli aylığı bağlanmadan ilgili personelin emeklilik talebinin geçerli olup olmadığı yönünde yazışma veya farklı yöntemlerle bilgilendirme yapılmalıdır. Bu bilgilendirme sonucunda memur emeklilik talebinde kararlı ise emekli aylığı bağlanmalı aksi takdirde emekli aylığı bağlanmamalıdır. Bu işlemler yapılmadan emeklilik aylığı bağlanırsa memur mağdur olduğu için; 1- Dava açmak zorunda kalacak. 2- Dava sonuçlanana kadar mağduriyet yaşayacak. 3- Kurum boş yere dava ve sair işler için kaynak ve zaman harcayacaktır.

Danıştay bu konuda son noktayı koyduğundan memurları çok daha fazla üzmenin kimseye faydası olmadığından bir talimat kadar yakın olan çözüm için telefonu elimize alalım.

\"Yeni

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim