Öğretmen Diyarı

Bankalarda avuç içi dönemi!

MEMURLAR- Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) hastanelerde kaçakları yakalamak için kurduğu avuç içi damar tanıma güvenlik teknolojisi (PalmSecure) artık Garanti Bankası'nın 24 bin çalışanı tarafından da kullanılıyor. Fujitsu'nun kurduğu sistemle banka çalışanları tek şifreyle kolay giriş yaparak, işlemlerin tekrarını önlüyor. Ayrıca yeni teknoloji banka çalışanlarına da hız kazandırıyor. Üstelik uygulama sayesinde işlemin güvenli yapılması sağlanıyor. Biometrik tanıma teknolojisi arasında en güvenli yöntemlerden biri olarak kullanılan avuç içi tanıma teknolojisini, devlet kurumları, hastaneler, bankalar gibi hassas güvenliğe sahip kuruluşlar tercih ediyor.

 

TOPLAM 16 MİLYON KAYIT

 

Türkiye'de bin 819 özel ve üniversite hastanesi bulunduğunu ifade eden Fujitsu Türkiye Başkanı Ali Kançal, sistem hakkında şu bilgiyi verdi: "Bin 400'den fazla hastanede 5 bin 500'ün üzerinde Fujitsu Avuç İçi Tanıma Güvenlik cihazı ile bilgi aktarımı yapılıyor. Eylül sonu itibarıyla 16 milyondan fazla kayıt ve 90 milyondan fazla doğrulama gerçekleşti."

 

KAYIPLARI ÖNLÜYOR

 

Danıştay'ınNisan 2014'te aldığı karar sonucu SGK'nın yürürlüğe koyduğu biyometrik kimlik doğrulama sisteminin kullanımı durduruldu. Ancak, birçok hastane sistemi kullanmaya devam ediyor. 1 yıla yakın süredir özel hastanelerde kullanımı devam eden Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin, kayıp ve kaçakların önlenmesinde SGK'ya yüzde 10 tasarruf sağladığı tahmin ediliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim