Öğretmen Diyarı

Banka'da hesabı olanlar dikkat
 BDDK, son dönemde bazı şikayet ve haberlerde yer alan dolandırıcılık girişimlerine karşı kamuoyunu uyardı.
Yapılan açıklamada, kendilerini BDDK personeli ya da yetkili bir personel olarak tanıtan kişilerden gelen bilgi paylaşımı talebinin dikkate alınmaması gerektiği ve kişisel bilgilerin korunması hususunda azami dikkat ve özen gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Son günlerde, Kurumumuza ulaşan şikayetler ve basın yayın organlarında yer alanhaberlerden, kendilerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) personeli,Türkiye Bankalar Birliği çalışanı, danışmanlık şirketi yetkilisi, banka/sigorta yetkilisi, polisveya avukat vb. olarak tanıtan kişilerin, banka müşterilerine çeşitli iletişim araçlarıyla ulaşarak bankacılık ürünlerine ait masraf ve komisyonlar ile kredi kartı aidatlarının iadesini sağlayacakları, ödül verecekleri, para iadesi yapacakları, banka hesaplarında sorun olduğunu söyleyerek bu sorunları giderecekleri vb. vaadlerde bulundukları anlaşılmıştır.

Bu suretle veya başka herhangi bir suretle banka müşterilerinin kişisel bilgilerini temineden kişilerin haksız kazanç sağlama yoluna gitmeyi amaçladıkları görülmektedir. Önemle belirtmek gerekir ki  Kurumumuz tarafından vatandaşlarımız telefonla aranmamakta vevatandaşlarımızın bankacılık işlemlerinde kullandıkları kişisel nitelikli bilgiler hiçbir şekil vesurette talep edilmemektedir.

Bu itibarla, herhangi bir dolandırıcılık olayına maruz kalınmaması açısından kendilerini BDDK personeli veya yukarıda bahsi geçen diğer kurum/kuruluş personellerindenbiri olarak tanıtarak kişisel bilgileri veya cep telefonuna gönderilen şifreyi talep eden şahıslaraitibar edilmemeli, bir dolandırıcılık olayına maruz kalınmamasını teminen kişisel bilgilerin korunması hususunda azami dikkat ve özen gösterilmelidir"


Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim