Öğretmen Diyarı

Balyozculara kritik görev
Darbe girişimi sonrası perşembe günü yapılan Yüksek Askeri Şura’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilenlerin yerine atamalar yapıldı. Balyoz Davası’nda yargılanıp beraat eden askerler önemli görevlere atanırken, Kara’da 94, Hava’da 44, Deniz’de 22 ve GATA’da da 7 general ve amiralin ataması yapıldı.

4 YENİ ‘J’ BAŞKANI

15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile diğer kuvvet komutanlarının derdest edilmesinde önemli rol oynayan, 4 J başkanının yerine şu atamalar yapıldı: Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’na Korg. Osman Erbaş, Genelkurmay Plan Prensipler Başkanlığı’na Korg. Yavuz Türkgenci, Genelkurmay Personel Başkanlığı’na Korg. Selçuk Bayraktaroğlu, Genelkurmay Harekat Başkanlığı’na Tümg. Şenol Alparslan. Özellikle Deniz’de Balyoz’dan yargılanıp beraat eden ve son YAŞ’ta terfi alanların önemli görevlere atanması dikkat çekti. Personel yetersizliği nedeniyle bazı birliklere bir alt rütbeden de atamalar yapıldı. Bu kapsamda Bingöl, Bolu, Siirt, Bitlis ve Denizli’deki komando tugayları komutanlıklarına albay rütbesinde atama yapıldı. Kara’da 94, Hava’da 44, Deniz’de 22 ve GATA’da da 7 general ve amiralin atamaları gerçekleşti.

KARA’YA YENİ KURMAY BAŞKANI

YAŞ’la Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’na (EDOK) getirilen Korg. Tahir Bekiroğlu’nun da ataması Resmi Gazete’de yayımlandı. Korgeneralliğe terfi eden Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı da bu görevde kaldı. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na Korg. Ömer Paç, YAŞ öncesi istifası istenen Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı İhsan Uyar’ın yerine Korg. Şeref Öngay getirildi. Genelkurmay Genel Sekreteri de Tümg. İrfan Özsert oldu. Tuğg. Süleyman Ertızman da Gen. Kur. Personel İşleri Daire Başkanlığı’na getirildi.

AKINCI’YA ATAMA YOK

Deniz’de Balyoz’dan beraat eden ve YAŞ’da terfi alan isimler de şu kritik görevlere getirildi: Kora. Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuv. Eğitim ve Öğretim Komutanlığı’na, Tuğa. Yankı Bağcıoğlu Deniz Kuv. Harekat Başkanlığı’na, Tuğa. Bülent Olcay Deniz Kuv. İstihbarat Başkanlığı’na, Tuğa. Levent Kerim Uça Güney Görev Grup Başkanlığı’na, Tuğa. Önder Çelebi Müttefik Komutanlığı Norfolk/ABD, Tuğa. Mehmet Baybars Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı’na, Tuğa. Gürsel Çaypınar Amfibi Tugay Komutanlığı/Foça, Tuğa. Cemalettin Bozdağ Aksaz Üs Komutanlığı’na, Tuğa. Necmi Yıldırım Deniz K.K. Tek. Başkanlığı’na.

Kara’da Balyoz’da terfi edenler de şunlar oldu:

Tuğg.Bahtiyar Ersay 2. Hudut Tugay Komutanlığı’na (Çukurca), Tuğg. Sırrı Yılmaz Harp Akademileri Kurmay Başkanlığı’na, Tuğg. Barbaros Kasar 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na (Diyarbakır).

Darbe girişiminin merkezi olarak değerlendirilen Akıncı Hava Üssü’ne atama yapılmadı. YAŞ’da 1 yıl temdit alan Korgeneral Mehmet Şanver Harp Akademileri Komutanı oldu.
Uğur ERGAN/ANKARA-Hürriyet
Anahtar Kelimeler:
balyozculara kritik görev

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim