Öğretmen Diyarı

Balkanlardan Türkiye\'ye kar uyarısı!

Beklenen yağış nihayet geldi. Günlerdir yüzünü gösteren güneş bugün yerini yağışlı bir havaya bıraktı. Meteoroloji'den yapılan son açıklamaya göre ülkemizin büyük bölümünde yağışlar etkili olacak. Öte yandan Balkan ülkelerinde etkili olan kar yağışının, Türkiye yönünde ilerleyeceği açıklandı.

25.01.2014 Cumartesi günü ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların kuvvetli lodosla birlikte(40-60 km/sa); Edirne, Kırklareli, Çanakkale, İzmir, Aydın, Balıkesir'in batı kıyı ilçeleri, Isparta'nın güneyi ve Burdur'un doğusunda kuvvetli, Muğla, Antalya, çok kuvvetli(51-75 mm.) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekilmektedir.

26.01.2014 Pazar günü devam edecek yağışların kuvvetli lodosla (40-60 km/saat) birlikte İzmir, Aydın, Balıkesir'in batı kıyı ilçeleri, Denizli, Burdur, Karaman, Konya ve Isparta'nın güneyi, Mersin, Kahramanmaraş, Adıyaman ile Malatya ve Elazığ’ın güneyinde kuvvetli, Muğla kıyı kesimi ile Antalya il genelinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 mm) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


İSTANBUL GÜNE YAĞMURLA BAŞLADI

İstanbul'da beklenen yağmur sabah saatlerinde başladı. Güne yağmurla uyanan İstanbullular, işlerine giderken zaman zaman zor anlar yaşadı.

Barajlardaki doluluk oranlarının kritik seviyeye gerilediği İstanbul'da beklenen yağmur sabah saatlerinde geldi. Sağanak yağış sabahın ilk ışıklarıyla etkili olmaya başladı. Güne yağmurla uyanan İstanbullular iş yerlerine giderken zaman zaman zor anlar yaşadı. Bazı vatandaşların yağmura hazırlıksız yakalandığı görülürken, bazılarının ise şemsiye ile yağmurdan korunduğu görüldü. Yağmur nedeniyle trafikte de zaman zaman tıkanıklıklar meydana geldi.

BALKANLAR'DAN TÜRKİYE'YE KAR UYARISI!

Kar yağışı nedeniyle Bosna Hersek, Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ'ın büyük bir kısmı beyaza bürünürken, hava sıcaklıklarında da önemli düşüşler yaşandı. Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da kar kalınlığı 10 santimetreye yaklaşırken, hava sıcaklığı ise eksi 3 dereceye kadar düştü. Bosna Hersek Federasyonu Meteoroloji Kurumundan edinilen bilgiye göre, kar yağışı gün sonuna kadar etkisini sürdürecek ve bu akşamdan itibaren yurdu terk edecek.

"KAR YAĞIŞI TÜRKİYE YÖNÜNDE İLERLEYECEK"

Meteorolog Damir Santiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar yağışı ve soğuk havanın sadece Bosna Hersek'te değil, tüm Balkan ülkelerinde etkili olduğunu belirterek, bu akşamdan itibaren yurdu terk etmesi beklenen soğuk hava ve kar yağışının Türkiye yönünde ilerleyeceğini ifade etti.

habertürk

Anahtar Kelimeler:
Hava DurumuKar Yağışı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim